INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - LEPIZIG

Bayern, în semifinalele Cupei după 6 ani! Dar oaspeții se iau de arbitru! » Nici specialiștii nu s-au pus de acord

Faultul munchenezului Stanisic (nr. 44) asupra lui Nusa (în alb) se produce în fața liniei careului mare / Foto: Imago
Faultul munchenezului Stanisic (nr. 44) asupra lui Nusa (în alb) se produce în fața liniei careului mare / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 12 februarie 2026 08:33 / Actualizat joi, 12 februarie 2026 08:35

Campioana Bayern a învins-o pe RB Leipzig cu 2-0 în sferturile de finală ale Cupei Germaniei. Ultima oară a fost în semifinale în 2020, când a și câștigat trofeul.

Bavarezii au rezolvat calificarea în repriza secundă, cu două goluri înscrise în intervalul a 3 minute (64 - 67) de Harry Kane, din penalty, și Luis Diaz. Însă o fază petrecută înainte de pauză, la scorul de 0-0, a suscitat discuții aprinse și în timpul meciului, și după fluierul final.

În minutul 28, Stanisic l-a oprit neregulamentar pe Nusa (Leipzig) la marginea careului mare, oaspeții au cerut chiar penalty, dar arbitrul Daniel Siebert n-a acordat nici măcar fault. O decizie greșită, în opinia expertului Bild, fostul arbitru FIFA Manuel Graefe.

Manuel Graefe: „Sky Sport? Eu am văzut meciul pe ARD”

Graefe susține că „este un fault clar și flagrant, arbitrul ar fi trebuit să-l vadă. În opinia mea, trebuia acordat penalty. Piciorul jucătorului de la Leipzig este pe linia careului mare și este lovit de genunchiul lui Stanisic, care era în fața lui. Genunchiul este de asemenea pe linia care marchează careul de pedeapsă. Pentru mine, e penalty”.

Pe platforma X, acolo unde postează, analiza lui Graefe a contestată puternic de telespectatorii care urmăriseră meciul pe Sky Sport. „Acolo s-a demonstrat cu imagini și stop-cadre că faultul s-a produs în afara careului mare, deci nici vorbă de penalty” - i s-a atras atenția. Reacția fostului arbitru: „Eu am văzut meciul pe ARD și am judecat în baza imaginilor oferite de ei”.

Ole Werner: „Arbitrii n-au avut nivel de-un sfert de finală. Siebert a refuzat să dea mâna cu mine”

După fluierul final, antrenorul lui RB Leipzig, Ole Werner, a susținut la rându-i, în fața camerelor de luat vederi, că la faultul asupra lui Nusa trebuia acordat penalty: „Cum este posibil ca patru dintre arbitri să nu vadă un asemenea fault? Acesta nu-i nivel de un sfert de finală de Cupă”.

Apoi s-a plâns că „centralul” Siebert, care-l sancționase cu „galben” în timpul partidei, a refuzat să dea mâna cu el la sfârșit: „M-am dus la arbitru și m-a ignorat complet. Nu știu ce i-am făcut. Ne-am privit în ochi, dar, dintr-un motiv sau altul, m-a lăsat cu mâna întinsă”.

Citește și:
Mihai Pintilii și-a dat acordul și semnează cu noua echipă!
Campionate
Mihai Pintilii și-a dat acordul și semnează cu noua echipă!
O jurnalistă celebră și-a chemat o prietenă și s-a dezlănțuit în Ibiza: „Am uitat de mare”
Campionate
O jurnalistă celebră și-a chemat o prietenă și s-a dezlănțuit în Ibiza: „Am uitat de mare”
Incident șocant! Soția fostului jucător de la Dinamo, lovită cu briceagul într-un local din București! Fotbalistul a povestit totul pentru GSP: „12-13 inși ne-au atacat”
Superliga
Incident șocant! Soția fostului jucător de la Dinamo, lovită cu briceagul într-un local din București! Fotbalistul a povestit totul pentru GSP: „12-13 inși ne-au atacat”
E gata! Bayern dă 55 de milioane de euro în schimbul titularului de la Mondial
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
E gata! Bayern dă 55 de milioane de euro în schimbul titularului de la Mondial
VIDEO Dacia Hipster, în premieră pe stradă.
Profit.ro
VIDEO Dacia Hipster, în premieră pe stradă. "Futuristă, cool, seamănă cu Duster. E pătrățoasă, dar drăguță." Decizia finală de producție, luată pe baza opiniei publicului
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează