INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

FOTO Bayern Munchen a câștigat și Cupa Germaniei! Bavarezii se luptă cu recordurile

Bayern Munchen a ajuns la 20 de Cupe câștigate +23   FOTO
Bayern Munchen a ajuns la 20 de Cupe câștigate

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 iulie 2020 22:58 / Actualizat sambata, 04 iulie 2020 23:10

Bayern Munchen a câștigat Cupa Germaniei, după o finală fără istoric contra lui Bayer Leverkusen, scor 4-2.

Dominația lui Bayern în Germania e completă. După ce au cucerit titlul cu un avans de 13 puncte față de Borussia Dortmund, bavarezii s-au distrat în finala Cupei și așteaptă cu nerăbdare reluarea Ligii Campionilor pentru a completa un an de vis.

A șaptesprezecea victorie consecutivă în meciurile oficiale a fost asigurată încă din prima repriză. David Alaba a deschis scorul în minutul 16 dintr-o lovitură liberă plasată excelent, iar Gnabry a făcut 2-0 în minutul 24 cu o finalizare la colțul lung, din unghi.

+19 FOTO

Show Lewandowski

Golgeterul Lewandowski și-a făcut apariția în prim-plan după pauză. În minutul 59 a preluat o degajare a lui Neuer și a șutat de la 30 de metri. Mingea, una previzibilă, a fost scăpată rușinos de Hradecky. Leverkusen a mai sperat după reușita lui Bender din minutul 63, dar în final, când s-a aruncat în atac, a mai fost pedepsită o dată pe contraatac de Lewandowski, cu o „scăriță” elegantă. Rezultatul final a fost stabilit de Havertz, din penalty, în al patrulea minut de prelungire.

20de Cupe ale Germaniei are Bayern Munchen în palmares, record național

30de titluri naționale are Bayern Munchen în palmares

Liverpool vrea un mijlocaș de elită de la Bayern » 35 de milioane pentru Thiago Alcântara

Cel mai dramatic final de sezon! Promovarea în liga secundă din Germania s-a decis cu un penalty în prelungiri