INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - RB LEIPZIG 0-3

VIDEO + FOTO Debut de coșmar pentru Harry Kane la Bayern Munchen » Campioana Germaniei a fost zdrobită de RB Leipzig în Supercupa Germaniei

RB Leipzig s-a impus în fața lui Bayern Munchen, scor 3-0, și a câștigat Supercupa Germaniei din acest an. Dani Olmo (25 de ani), mijlocașul „taurilor”, a fost cel mai bun jucător al meciului, reușind să înscrie un hattrick. +6   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 12 august 2023 23:42 / Actualizat duminica, 13 august 2023 09:05

Într-o partidă jucată chiar pe stadionul bavarezilor, Allianz Arena, RB Leipzig a defilat în fața lui Bayern și a câștigat prima Supercupă a Germaniei din istoria clubului.

Cristiano Ronaldo s-a accidentat în finala cu Al Hilal și a izbucnit în lacrimi » Portughezul ar putea rata startul noului sezon de campionat
AL HILAL - AL NASSR 1-2

RB Leipzig a zdrobit-o pe Bayern Munchen și a cucerit Supercupa Germaniei

Dani Olmo și-a început recitalul încă din minutul 3. Spaniolul l-a învins pe Sven Ulreich cu un șut plasat, din interiorul careului. Pasa de gol a plecat din gheata lui Benjamin Henrichs

Fostul jucător al lui Dinamo Zagreb a dus scorul la 2-0 în minutul 44. Timo Werner i-a pasat acestuia în interiorul careului. Dani Olmo a trecut elegant de doi adversari și a trimis balonul printre picioarele lui Ulreich, în plasă.

Dani Olmo și-a completat hattickul în minutul 68. Mijlocașul lui RB Leipzig a transformat un penalty obținut după ce fundașul Noussair Mazraoui a comis un henț în interiorul careului.

+2 FOTO

Harry Kane a debutat la Bayern Munchen în meciul cu RB Leipzig

Atacantul englez Harry Kane, adus de la Tottenham Hotspur, a debutat în tricoul bavarezilor. Britanicul a fost trimis în teren pe minutul 63, în locul francezului Mathys Tel.