INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

FOTO Bayern Munchen, victorie norocoasă împotriva lui Bayer Leverkusen! Lewandowski, „killer-ul” perfect

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 decembrie 2020 21:25 / Actualizat sambata, 19 decembrie 2020 21:54

Bayern Munchen s-a impus în fața lui Bayer Leverkusen, scor 2-1, printr-o „dublă” norocoasă a lui Robert Lewandowski.

Programul și rezultatele etapei #13 din Bundesliga

Bayern a avut multă șansă în deplasarea de la Leverkusen. Schick a deschis scorul rapid pentru gazde, în minutul 14. Jocul bavarezilor nu dădea semne de revenire, până în minutul 43, când Lewandowski a profitat de o gafă inexplicabilă. Singuri în careu, portarul Hradecky și fundașul Tah s-au ciocnit și i-au pus mingea pe tavă celui mai bun fotbalist al sezonului precedent.

+2 FOTO

Bayern Munchen, victorie cu șansă la Leverkusen

Meciul se îndrepta către o remiză, când același Tah a comis-o. L-a lăsat pe Lewandowski singur spre poartă, în al treilea minut al prelungilor. Polonezul a înscris din nou cu șansă, printr-o deviere.

Bayern profită de pași greșiți ai contracandidatelor și se distanțează în fruntea clasamentului din Bundesliga. RB Leipzig a remizat pe teren propriu, împotriva lui Koln, scor 0-0, în timp ce Borussia Dortmund a cedat în fața revelației Union Berlin, scor 1-2.

Clasament Bundesliga:

FINAL  » Bayer Leverkusen - Bayern Munchen 2-1

Bayer Leverkusen  - Bayern Munchen, echipe de start:

Bayer Leverkusen: Hradecky - Dragovic, Tah, Tapsoba, Sinkraven - Wirtz, Baumgartlinger, Amiri - Bailey, Schick, Diaby
Rezerve: Alario, Bellarabi, Wendell, Demirbay, Dedikli, Jedvaj, Lomb, Turkmen, Weiser
Antrenor: Peter Bosz

Bayern Munchen: Neuer - Sule, Boateng, Alaba, Hernandez - Tolisso - K. Coman, Muller, Gnabry, Davies - Lewandowski
Rezerve: Choupo-Moting, D. Costa, Kimmich, Musiala, Nubel, Pavard, Roca, L. Sane
Antrenor: Hansi Flick

Stadion: BayArena
Arbitru: Felix Zwayer

VIDEO. Goluri speciale marcate de Bayern în poarta lui Leverkusen

„Cormorani” zdrobitori! Prestație FORMIDABILĂ și cel mai categoric succes din Premier League

Cât de credibil e Transfermarkt? Ancheta care arată secretele celui mai folosit site din fotbal: agenții influențează cotele!