INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

FOTO Bayern și Dortmund s-au făcut de râs în Bundesliga: înfrângeri și 7 goluri încasate » Lewandowski și Haaland, din nou evidențiați

Bayern Munchen a fost învinsă în deplasarea de la Mainz, scor 1-3. Nici rivala Dortmund nu s-a descurcat mai bine în antepenultima rundă din Bundesliga, eșec 3-4 pe teren propriu, contra lui Bochum. +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 aprilie 2022 19:20 / Actualizat sambata, 30 aprilie 2022 19:20

Văzută cu sacii în căruță, un nou titlu cucerit în Bundesliga, Bayern Munchen a intrat relaxată pe teren contra lui Mainz. Julian Nagelsmann a trimis o formulă apropiată de cea standard, dar s-a văzut condus încă din minutul 18, după reușita lui Burkardt. Moussa Niakhate a dublat avantajul în minutul 27, cu o lovitură de cap.

Ce fac stranierii » Deian Sorescu a câștigat Cupa Poloniei alături de Rakow! Pasă de gol pentru român
LIVEBLOG

Replica bavarezilor a venit rapid, de la Robert Lewandowski. Polonezul a mai bătut un record, primul fotbalist care înscrie 18 goluri pe teren străin într-un sezon de Bundesliga. Nu a fost suficient pentru o „remontada”, rezultatul final fiind stabilit de Barreiro, în minutul 57.

Haaland, hattrick în Dortmund - Bochum 3-4

Și Dortmund este într-o situație similară cu Bayern. Și-a îndeplinit obiectivul și va juca în grupele ediției următoare din Liga Campionilor.

+6 FOTO

Astăzi, doar Erling Haaland s-a ridicat la nivelul adversarilor de la Bochum. Norvegianul a punctat de 3 ori, de două ori din penalty, dar insuficient pentru a aduce vreun punct. Oaspeții au condus cu 2-0 încă din minutul 8, datorită reușitelor lui Polter și Holtmann. Au încheiat la fel de puternic, cu goluri în minutele 81, Locadia, și 85, Pantovic din penalty.

Programul complet și rezultatele antepenultimei etape din Bundesliga:

Clasamentul actualizat din Bundesliga:

Giovanni Becali, acuzat în presa din Belgia: „Un mafiot! Din cauza lui am ratat transferul la Manchester City”

Chiricheș, evoluție catastrofală în eșecul umilitor suferit azi de Sassuolo: „A jucat la adversari” » Schimbat la pauză!

BREAKING NEWS în Europa: Liverpool, acord cu înlocuitorul lui Klopp! » Contract pe 3 sezoane

Alibec sau Louis Munteanu? » Rusescu, în rolul lui Becali: pe cine ar alege dintre cei doi atacanți