INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Bayern, umilită în Bundesliga! 1-4 cu Hoffenheim, prima înfrângere după 32 de meciuri!

Hoffenheim - Bayern 4-1 // foto: Guliver/gettyimages +8   FOTO
Hoffenheim - Bayern 4-1 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 septembrie 2020 18:34 / Actualizat duminica, 27 septembrie 2020 18:36

Bayern Munchen, Supercampioana Europei, a fost învinsă de Hoffenheim, scor 1-4, într-un meci din etapa a doua din Bundesliga.

Clasamentul din Bundesliga poate fi văzut aici

Bayern pierde astfel primul său meci oficial după 32 de partide. Ultima înfrângere a bavarezilor data din 7 decembrie 2019, 1-2 cu Borussia Monchengladbach.

Hoffenheim nu s-a lăsat intimidată de Bayern Munchen, care în urmă cu câteva zile a câștigat Supercupa Europei, după 2-1 cu Sevilla, și a prestat un joc curajos și ofensiv, cu un efort imens depus de jucători. Gazdele au deschis scorul în minutul 16, prin Bicakcic, care a reluat cu capul o centrare din corner a lui Geiger. Manuel Neuer a privit neputincios cum mingea intră în poartă.

Hoffenheim și-a dublat avantajul doar 8 minute mai târziu, prin Dabbur, care l-a lobat pe Neuer după ce a scăpat singur cu portarul campioanei. Scorul la pauză a fost 2-1, Bayern reducând din handicap prin Kimmich, care a marcat printr-o execuție superbă de la marginea careului de 16 metri, care s-a oprit aproape de vinclul porții lui Baumann.

+4 FOTO

Coșmarul lui Bayern a continuat în a doua parte, Kramaric ducând scorul la 3-1 în minutul 77, cu un șut de la aproximativ 7 metri. Cireașa de pe tort a venit în minutele de prelungire, când Kramaric a reușit „dubla” din penalty, după un fault comis de Neuer, care a ieșit eronat să respingă o minge!

Etapa surprizelor în Bundesliga

În aceeași etapă, rivala celor de la Bayern la titlu, Borussia Dortmund, a pierdut la rândul său, 0-2 pe terenul lui Augsburg. După 2 etape, Bayern are 3 puncte, obținute cu Schalke (8-0), în timp ce Hoffenheim se află pe locul 2, cu maximum de puncte!

Pentru Bayern urmează Supercupa Germaniei, pe 30 septembrie, chiar împotriva Borussiei Dortmund.

Alte știri din fotbalul internațional:

Fratele lui Lionel Messi a răbufnit după victoria celor de la Real Madrid cu Betis: „Rușinos!”

Ianis Hagi, introdus pe final, pasă de gol în victoria zdrobitoare a lui Rangers!