INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BELGIA - OLANDA

FOTO Surprize mari în Liga Națiunilor: Franța, Belgia și Croația au pierdut pe teren propriu

Belgia - Olanda, liveTEXT pe GSP.ro +8   FOTO
Belgia - Olanda, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 iunie 2022 23:41 / Actualizat sambata, 04 iunie 2022 08:31

Ziua de vineri a oferit trei mari surprize în Liga Națiunilor. Franța, Belgia și Croația au fost învinse pe teren propriu.

Toate rezultatele din Liga Națiunilor, AICI!

Belgia - Olanda 1-4

Olanda a reușit scorul serii în Liga Națiunilor, 4-1 pe terenul Belgiei, a doua clasată în ierahia FIFA.

Bergwijn a deschis scorul în minutul 40, cu un șut plasat, de la aproximativ 20 de metri. În partea secundă, batavii s-au dezlănțuit. În minutul 51, Depay a sprintat printre fundașii centrali adverși și a tras pe lângă Mignolet. La câteva secvențe distanță, Dumfries a speculat o neglijență și a punctat din interiorul careului mic.

Depay a reușit dubla în minutul 65, iar Batshuayi păstrează viu recordul „dracilor roșii”, 45 de meciuri consecutive cu gol marcat, datorită golului din prelungiri.

Belgia - Olanda, echipe de start:

Belgia: Mignolet - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Castagne - Eden Hazard, Lukaku, Vanaken
Rezerve: Sels, Theate, Tielemans, Carrasco, Mertens, De Ketelaere, Trossard, Onana, Dendoncker, Saelemaekers, Batshuayi
Antrenor: Roberto Martinez

Olanda: Cillessen - Timber, Ake, Van Dijk - Dumfries, De Jong, Klaassen, Berghuis, Blind - Memphis, Bergwijn
Rezerve: Flekken, Krul, de Light, de Vrij, Til, Gakpo, Lang, Hateboer, Malacia, Teze, Weghorst, Koopmeiners
Antrenor: Louis van Gaal

Franța - Danemarca 1-2

Și mai mare a fost surpriza în Franța. Campioana mondială en-titre a condus-o pe Danemarca, datorită reușitei superbe semnate de Benzema, în minutul 51. Marele favorit la Balonul de Aur a combinat în viteză cu Nkunku, și-a culcat doi adversari și a tras pe sub portar.

Introdus în minutul 59, Andreas Cornelius a semnat o „dublă” în minutele 68 și 88, aducând la tăcere audiența de pe Stade de France.

Franța - Danemarca, echipe de start:

Franța: Lloris – Kounde, Varane, L. Hernandez – Coman, Kante, Griezmann, Tchouameni, T. Hernandez – Benzema, Mbappe.
Rezerve: Areola, Maignan – Ben Yedder, Clauss, Diaby, Digne, Guendouzi, Kimpembe, Nkunku, Pavard, Rabiot, Saliba.
Selecționer: Guy Stephan (Didier Deschamps absentează din cauza decesului tatălui său)

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Nelsson, Vestergaard, Maehle – Hojbjerg, Delaney – Wass, Eriksen, Skov Olsen – Dolberg.
Rezerve: Iversen, Vindahl – Billing, Boilesen, Braithwaite, Cornelius, Damsgaard, Jensen, Kristensen, Poulsen, Skov, Stryger Larsen.
Selecționer: Kasper Kjulmand.

Croația, înfrângere dură cu Austria

O altă surpriză a serii a fost înfrângerea Croației pe teren propriu. Vicecampioana mondială a pierdut fără drept de apel, 0-3 cu Austria.

La primul meci cu Ralf Rangnick ca selecționer, Austria a intrat în avantaj la pauză, după ce Arnautovic a deschis scorul în minutul 41.

În repriza secundă, tot austriecii au controlat jocul și au închis meciul în doar 3 minute. Gregoritsch (54) și Sabitzer (57) au punctat pentru oaspeți și au decis soarta partidei.

Echipele de start:

Croația: Ivusic – Juranovic, Pongracic, Caleta-Car, Sosa – Pasalic, Brozovic, Kovaci – Majer, Kramaric, Brekalo
Antrenor: Zlatko Dalic

Austria: Lindner – Danso, Trauner, Wober – Sabitzer – Lainer, Laimer, Schalger, Welmann – Aranautovic, Onisiwo
Antrenor: Ralf Rangnick