INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Belgia revine și umilește Polonia lui Lewandowski! Olanda a câștigat în prelungiri cu Țara Galilor. Toate rezultatele serii în Liga Națiunilor

Belgia - Polonia și Țara Galilor - Olanda, liveSCORE pe GSP.ro
Belgia - Polonia și Țara Galilor - Olanda, liveSCORE pe GSP.ro Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 iunie 2022 23:45 / Actualizat miercuri, 08 iunie 2022 23:53

În meciurile de miercuri din Liga Națiunilor, Belgia a făcut scor de tenis cu Polonia, 6-1, în timp ce Olanda a învins dramatic în Țara Galilor, după un gol marcat în ultimul minut de prelungiri, 2-1.

Derby-ul serii dintre Belgia și Polonia a început furtunos, cu o „dublă” ocazie imensă a belgienilor. Batshuayi în minutul 4 a primit mingea în careu, a pivotat și a șutat în bară, mingea i-a sărit apoi lui Eden Hazard, care cu poarta goală a trimis incredibil pe lângă.

Polonia a replicat abia în minutul 28, când a și reușit să marcheze. Golgeterul Lewandowski a evitat pasul la ofsaid al apărării belgiene și l-a învins elegant pe Mignolet. „Dracii roșii” au reușit egalarea în finalul reprizei, după ce Witsel a trimis imparabil din marginea careului.

Elevii lui Roberto Martinez au început bine și repriza secundă și doar un reflex extraordinar al lui Dragowski la lovitura de cap a lui Dendonker a făcut ca scorul să rămână egal. Avea însă să se facă 2-1 două minute mai târziu. Hazard l-a lansat perfect pe De Bruyne, iar mijlocașul lui Manchester City a marcat cu un șut la colțul lung. Troussard (73), în urma unei acțiuni individuale superbe, a dus scorul la 3-1.

Același Troussard a punctat și în minutul 81, cu un șut fabulos la colțul lung. Belgienii nu s-au lăsat și au mai marcat de două ori până la final. Dendonker (85), cu o „torpilă” de la 35 de metri, și Openda (90+4) au desăvârșit o victorie istorică a Belgiei.

+3 FOTO

FINAL » Belgia - Polonia 6-1

Belgia - Polonia, echipe de start:

Belgia: Mignolet - Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen - Castagne, Tielemans, Witsel, Carrasco - De Bruyne, Batshuayi, E. Hazard
Rezerve: Casteels, Boyata, De Ketelaere, Faes, T. Hazard. Mertens, Meunier, Openda, Sels, Theate, Trossard, Vanaken
Antrenor: Roberto Martinez

Polonia: Dragowski - Gumny, Glick, Bednarek, Puchacz - Zurkowski, Krychowiak - Kaminski, Zielinski, Szymanski - Lewandowski
Rezerve: Szczesny, Skorupski, Bereszynski, Buksa, Cash, Frankowski, Klich, Linetty, Swiderski, Szymanski, Wieteska, Zalewski
Antrenor: Czeslaw Michniewicz

FINAL » Țara Galilor - Olanda 1-2

Țara Galilor - Olanda, echipe de start:

Țara Galilor: Ward - Roberts, Davies, Mepham, Rodon - Norrington-Davies, Wilson, Morell, Levitt - James, Johnson
Rezerve: Davies, Ampadu, Bale, Burns, Colwill, Gunter, Harris, Matondo, Smith, Sorba Thomas, J. Williams
Antrenor: Rob Pages

Olanda: Flekken - Teze, de Vrij, de Light - Hateboer, Koopmeiners, Schouten, Malacia - Lang, Weghorst, Gakpo
Rezerve: Cillessen, Scherpen, Ake, Berghuis, Bergqijn, Blind, De Jong, Depay, Dumfries, Klaassen, Martins Indi, Til
Selecționer: Loius van Gaal

FINAL » Irlanda - Ucraina 0-1

FINAL » Scoția - Armenia 2-0

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Bale s-a propus la o echipă-surpriză! Președintele clubului a confirmat: „E posibil să semneze”
MERCATO
Probleme pe teren pentru un jucător al naționalei Angliei » Ironizat la final: „I s-a făcut greață de nemți”