INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  URARTU

Adversara Farului, victorie chinuită în prima etapă din campionat + veste proastă pentru celelalte echipe românești din Europa

Urartu/ foto: Instagram @Urartu Yerevan FC

Articol de - Publicat duminica, 30 iulie 2023 19:00 / Actualizat duminica, 30 iulie 2023 19:48

Urartu, adversara Farului în turul doi preliminar din Conference League, a câștigat cu BKMA, scor 2-1, în prima etapă din campionatul Armeniei.

Campioana en-titre din Armenia vine cu moralul ridicat la returul cu Farul. După 3-2 la Ovidiu, echipa lui Hagi va juca în manșa secundă în deplasare, joi de la ora 19:00.

Fiul lui Gică Popescu, titular în premieră în SuperLiga + Farul, fără 8 jucători de bază cu Poli Iași
FARUL

Urartu, victorie înainte de returul cu Farul

Urartu a câștigat cu greu cu BMKA, o echipă cotată la 2,42 milioane de euro pe transfermarlt.com. Pentru adversara Farului a marcat Ozbiliz, prima dată în minutul 37. Apoi a reușit golul decisiv din penalty, pe final, în minutul 87.

BMKA reușise să egaleze prin Ayvazyan, în minutul 78. La fel ca Hagi în meciul cu Poli Iași, Dmitry Gunko, antrenorul lui Urartu, a preferat să odihnească titularii în partida de campionat.

Bulgarii au amânat meciurile

CSKA Sofia, adversara lui Sepsi, și CSKA 1948, adversara celor de la FCSB, nu au jucat în această etapă din campionatul Bulgariei, meciurile lor fiind amânate. La fel s-a întâmplat și cu partida lui Ludogorets, reprezentanta din Liga Campionilor. Levski Sofia este singura formație care joacă în Europa care nu și-a amânat meciul.

Adana Demirspor, adversara CFR-ului, încă nu a început campionatul și nu evoluează în acest week-end. Super Liga Turciei debutează pe 13 august.

Rezultate excelente pentru echipele românești în Conference League

Toate cele 4 reprezentante ale României în cupele europene au obținut rezultate pozitive în prima manșă a turul II preliminar din Conference League:

• CSKA 1948 - FCSB 0-1
  • CSKA Sofia - Sepsi 0-2
  • CFR Cluj - Adana 1-1
  • Farul - Urartu 3-2

Poli Iași, victorie braziliană pe terenul campioanei Farul » Rezervele lui Hagi s-au făcut de râs cu ultima clasată!
FARUL - POLI IAȘI
Prunea l-a auzit pe Chiricheș și a povestit în direct: „«Băi, Florine, din cauza ta am divorțat. Am aruncat cu televizorul pe geam și m-am certat cu nevastă-mea»”
OȚELUL - FCSB 0-2

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”