INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

Marseille rescrie istoria » Câștigă după 45 de ani la Bordeaux și urcă pe locul 2 în Ligue 1

Marseille s-a impus în deplasarea de la Bordeaux, scor 1-0, și urcă pe locul secund în Ligue 1.

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 ianuarie 2022 23:50 / Actualizat vineri, 07 ianuarie 2022 23:50

Olympique Marseille s-a impus în deplasarea de la Bordeaux, scor 1-0, și a urcat pe locul secund în Ligue 1.

Marseille a confirmat forma foarte bună și a obținut a patra victorie consecutivă pe teren străin în Ligue 1, toate fără gol încasat. A avut în față un adversar decimat de Covid-19, care a încercat, fără succes, să obțină amânarea partidei.

Jurnalistul care a anunțat transferul lui Messi la PSG, e sigur de venirea lui Zidane pe „Parc des Princes”
FRANȚA

Marseille, victorie în deplasarea cu Bordeaux

Defensiva lui Jorge Sampaoli a funcționat excelent și astăzi, iar Bordeaux a expediat primul șut pe spațiul porții lui Pau Lopez abia în minutul 69.

Unicul gol al partidei a purtat semnătura turcului Cengiz Under. În minutul 37, a preluat o minge la 40 de metri de poartă, a „tăiat” întreaga apărare adversă și a șutat cu stângul, la colțul lung, din 10 metri.

Sampoli a gestionat perfect restul partidei. Marseille nu a renunțat la intențiile ofensive și a mai irosit câteva oportunități, prin Guendouzi sau prin golgeterul Payet.

Minutele de final au fost unele încinse. Ambele formații au cerut câte o lovitură de la 11 metri, la faze în care contactul a fost evident. „Centralul” Eric Wattellier a refuzat să ceară ajutor din camera VAR.

1977era anul ultimei victorii obținute de Marseille pe terenul lui Bordeaux

Marseille, pe locul secund în Ligue 1

Marseille ajunge la 36 de puncte și urcă pe poziția secundă în Ligue 1, la 10 lungimi în spatele liderului PSG.

Bordeaux este într-o situație complicată, prima deasupra liniei retrogradării, cu doar 17 puncte.