INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

Borna istorică stabilită de Robert Lewandowski, după „dubla” din meciul cu Villarreal

Lewandowski, la golul 601 în carieră, Foto: Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 21 octombrie 2022 14:48 / Actualizat vineri, 21 octombrie 2022 16:27

Robert Lewandowski (34 de ani), fotbalistul Barcelonei, a atins o nouă bornă impresionantă a carierei, în victoria de joi seara, cu Villarreal (3-0).

Atacantul polonez a marcat golurile 600 și 601 din carieră și a ajuns la cota 11 în acest sezon, fiind lider în clasamentul golgeterilor din La Liga.

Contract colosal pentru „cel mai bun analist din toate timpurile”: câștigă la TV de 5 ori mai mult decât a făcut-o în 16 ani ca jucător!
NBA

Lewandowski, la golul 601 în carieră

Învinsă de Real Madrid (1-3), în El Clasico, Barcelona și-a luat revanșa în fața fanilor printr-un convingător 3-0 cu Villarreal.

Catalanii au rezolvat meciul încă din prima repriză, după ce au marcat trei goluri în șapte minute. În minutul 31, Lewandowski a deschis scorul în urma unei centrări a lui Jordi Alba. Același atacant polonez a bifat „dubla” câteva minute mai târziu, iar Ansu Fati a închis tabela încă din minutul 38.

Lewandowski devine astfel al treilea jucător după anii 2000, care depășește pragul de 600 de goluri în carieră, după Leo Messi și Cristiano Ronaldo, conform BBC.