INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DORTMUND - LEIPZIG 2-1

Borussia Dortmund e noul lider din Bundesliga! Victorie dramatică împotriva lui Leipzig

Borussia Dortmund - Leipzig/ foto: Imago Images +10   FOTO
Borussia Dortmund - Leipzig/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 03 martie 2023 23:29 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 03:05

Borussia Dortmund a câștigat cu Leipzig, scor 2-1, în etapa #23 din Bundesliga.

Programul etapei #23 din Bundesliga

Borussia Dortmund a început bine meciul și chiar a reuşit să marcheze în minutul 13. Brandt l-a învins pe portarul lui Leipzig, însă reuşita a fost anulată după consultarea VAR. Mijlocașul german făcuse henț după preluare. Dortmund a marcat din nou, de această dată un gol valabil, în minutul 21, prin Reus.

CFR Cluj riscă excluderea din cupele europene! Decizia drastică luată de UEFA + reacția campioanei
CFR CLUJ

Căpitanul Borussiei a transformat un penalty scos tot de el. Emre Can a înscris și el, cu un șut de la marginea careului, cu 6 minute înainte de pauză.

Final dramatic în derby-ul Dortmund - Leipzig

În repriza secundă, Leipzig a ratat două mari ocazii înainte să marcheze. Mai întâi, Andre Silva a șutat puțin pe lângă poartă. Apoi, tot el a fost blocat de Meyer, portarul lui Dortmund având o intervenție excepțională din postură de unu la unu cu portughezul.

Leipzig a redus în cele din urmă din diferență prin Forsberg, care a marcat din plonjon, cu capul. Werner ar fi putut egala în prelungiri. Schlotterbeck a respins cu umărul din fața porții, goalkeeperul fiind învins. Din cornerul rezultat, Leipzig a fost din nou la un pas de gol. De această dată, Meyer a intervenit fantastic în fața lui Forsberg.

Dortmund - Leipzig 2-1. Foto: Guliver/GettyImages
+5 FOTO

Dortmund, noul lider din Bundesliga

Dortmund a ajuns la 49 de puncte și e noul lider din Bundesliga, cel puțin până la meciul lui Bayern cu Sttutgard (sâmbătă, ora 19:30)

FINAL. Dortmund - Leipzig 2-1

Dortmund - Leipzig, echipe de start:

Borussia Dortmund: Meyer- Wolf, Sule, Schlotterbeck, Ryerson - Can, Bellingham - Brandt, Ozcan, Reus- Haller
Antrenor: Edin Terzic

Leipzig: Blaswich - Henrichs, Orban, Gvardiol, Halstenberg - Szoboszlai, Schlager, Haidara, Nkunku - A. Silva, Forsberg
Antrenor: Marco Rose

Stadion: Signal Iduna Park
Arbitru: Sven Jablonski

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Real Madrid - Borussia Dortmund 5-2 » Coșmar o oră, apoi remontada DE VIS, cu hat-trick al viitorului „Balon de Aur”!
Liga Campionilor
Ianis Hagi, trimis la echipa a doua a lui Rangers chiar de ziua lui » A dat gol direct din corner!
Stranieri
Fiul lui Didi Prodan s-a născut la Glasgow și anunță cu cine va ține în meciul Rangers - FCSB: „2-0!” » Mărturie emoționantă: „Nici nu vedeam mingea din cauza lacrimilor”