INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Borussia Dortmund nu se regăsește! Încă un eșec, iar fotbaliștii clachează: „Haos!”

Hoffenheim s-a impus cu 3-2 în deplasarea cu Borussia Dortmund, din runda cu numărul 23 de Bundesliga / FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 25 februarie 2024 23:35 / Actualizat duminica, 25 februarie 2024 23:36

Hoffenheim s-a impus cu 3-2 în deplasarea cu Borussia Dortmund, din runda cu numărul 23 de Bundesliga.

Borussia Dortmund n-a reușit să depășească perioada nefastă. Formația pregătită de Edin Terzic pornea favorită duminică, în fața propriilor fani, dar a fost surprinsă de Hoffenheim.

Bogdan Andone, devastator după meciul cu FCSB: „Dați afară sau desființați! Nu știu cine poate să facă ceva cu ei” + acuzații grave: „Mi-au spus jucătorii”
FCSB - FC Botoșani 3-2

Borussia Dortmund, învinsă pe teren propriu de Hoffenheim

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 2. Ihlas Bebou a recuperat o minge la marginea careului advers și a tras puternic, din unghi.

Borussia și-a revenit din șoc și a întors scorul până în pauză, prin Malen și Nico Schlotterbeck.

Au fost suficiente trei minute de rătăcire, între 61 și 64, pentru ca Maximilian Beier să bifeze o „dublă” și să întrerupă perioada de 8 meciuri fără victorie a lui Hoffenheim.

Dortmund rămâne pentru moment pe locul 4, dar are un singur punct avans față de urmăritoarea RB Leipzig. Hoffenheim duce propria bătălie pentru poziția a 6-a, una care duce în Conference League. Are de recuperat 4 puncte față de Eintracht Frankfurt.

„Am început meciul foarte prost, dar am găsit puterea să înscrie două goluri frumoase. Asta a fost tot pentru noi. În repriza secundă am pierdut multe, multe mingi în propria jumătate. Am invitat-o pe Hoffenheim peste noi, am readus-o în joc. A fost haos în jocul nostru!”, a fost concluzia lui Julian Brandt, fotbalistul lui Dortmund, potrvit Kicker.de.

Pentru Borussia Dortmund urmează o perioadă încărcată. În campionat va avea două deplasări consecutive, cu Union Berlin și Werder Bremen, apoi, pe 13 martie, joacă returul contra lui PSV Eindhoven, în optimile Ligii Campionilor. Prima manșă s-a încheiat indecis, scor 1-1.

Clasamentul actualizat din Bundesliga:

Programul și rezultatele rundei cu numărul 23 din Bundesliga:

PAOK, victorie pe final după ce a fost condusă » Trupa lui Răzvan Lucescu rămâne în lupta pentru titlu
PAOK
„Grădinița” lui Klopp și „profesorul” Van Dijk îi aduc lui Liverpool trofeul Cupei Ligii Angliei » Încă un sezon ratat pentru Chelsea!
CHELSEA - LIVERPOOL 0-1