INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - LIVERPOOL 0-1

FOTO „Grădinița” lui Klopp și „profesorul” Van Dijk îi aduc lui Liverpool trofeul Cupei Ligii Angliei » Încă un sezon ratat pentru Chelsea!

Liverpool a învins-o pe Chelsea în prelungiri, scor 1-0, și a ridicat trofeul în Cupa Ligii Angliei. Van Dijk a marcat golul izbăvirii în minutul 118. +10   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 25 februarie 2024 19:04 / Actualizat duminica, 25 februarie 2024 19:47

Chelsea și Liverpool au oferit unul dintre cele mai frumoase remize „albe” ale sezonului. Cei 88.000 de spectatori prezenți pe Wembley au fost permanent în alertă, un ritm năucitor și ocazii rarisime la ambele porți.

Decizie controversată a VAR-ului în Chelsea - Liverpool, finala Cupei Ligii Angliei » De ce a fost anulat golul lui Van Dijk
Cupa Ligii Angliei

Garnitura încropită a lui Jurgen Klopp s-a descurcat onorabil, o mențiune specială pentru Caoimhin Kelleher. Portarul irlandez a avut 6 „parade” în primele 90 de minute.

Chelsea - Liverpool, duel spectaculos în Cupa Ligii Angliei

Treabă multă au avut și oficialii din camera VAR. Primul gol anulat a fost cel al lui Sterling, din minutul 33.

Cea mai controversată fază s-a petrecut la capătul primei ore de joc, când Robertson a centrat ideal, iar Van Dijk l-a învins pe Petrovic cu o lovitură de cap. Reușita a fost anulat pentru un ofsaid al lui Endo. Oficialii au considerat că mijlocașul japonez a influențat faza.

+1 FOTO

În ultimele minute ale timpului regulamentar, Klopp a trimis în teren „grădinița”. Au intrat Bobby Clark (19 ani), James McConnell (19 ani) și Jayden Danns (18 ani). Trupa lui Pochettino a forțat victoria, dar s-a lovit din nou de Kelleher.

Van Dijk aduce Cupa cu numărul 10 pentru Liverpool

Prelungirile au fost mai liniștite. Când toată lumea se pregătea pentru loviturile de departajare, Virgil Van Dijk s-a răzbunat. A venit lansat la un corner, s-a înălțat superb și a marcat.

N-a mai avut puterea să sprinteze până la fanionul de la colțul terenului. Epuizat, s-a aruncat pe gazon strigând și a așteptat grămada bucuriei.

Liverpool câștigă pentru a 10-a oară Cupa Ligii Angliei. Este cea mai titrată formație din istoria competiției, urmată de Manchester City (8) și Manchester United (6). Chelsea rămâne cu 5 trofee.

FINAL. Chelsea - Liverpool 0-1

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Chelsea - Liverpool, finala Cupei Ligii Angliei

+6 FOTO

Chelsea - Liverpool, echipele de start

Chelsea (4-2-3-1): Petrovic - Gusto, Disasi, Colwill, Chilwell - Palmer, Caicedo - Gallagher, Fernandez, Sterling - Jackson
Rezerve: Bettinelli, Sanchez, Chalobah, Gee, Gilchrist, Madueke, Mudryk, Nkunku, Tauriainen
Antrenor: Maurizio Pochettino

Liverpool (4-3-3): Kelleher - Bradley, Konate, van Djik, Robertson - Mac Allister, Endo, Gravenberch - Elliott, Gakpo, Diaz
Rezerve: Adrian, Clark, Danns, Gomez, Koumas, McConnell, Nyoni, Quansah, Tsimikas
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: Wembley
Arbitru: Christopher Kavanagh

VIDEO. Va fi demis Pochettino de la Chelsea dacă nu prinde cupele europene? Răspunde Theodor Jumătate: "Nu antrenorul e de vină!"

Mai puteți citi:

Verdictul dur al lui Viorel Moldovan: „Campioana nu trebuie să piardă mai mult de atât”