INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BORUSSIA DORTMUND - RB LEIPZIG

FOTO Borussia Dortmund - RB Leipzig, derby decis de două goluri marcate în prelungiri » Moment inedit la eliminarea lui Hummels

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 21:43 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 21:49

RB Leipzig s-a impus pe terenul lui Dortmund, scor 3-2, în derby-ul rundei cu numărul 14 din Bundesliga.

La capătul primului sfert de oră, Hummels, aflat în postura de ultim apărător, a încercat să îl deposedeze prin alunecare pe Openda. A ratat mingea, iar „centralul” Jablonski a dictat penalty și cartonaș galben pentru fundașul neamț.

Doar că faza a fost analizată în camera VAR și s-a constatat că a fost un contact în afara suprafeței de pedeapsă. A fost acordată o lovitură liberă, iar „galbenul” lui Hummels s-a transformat în „roșu”. Dubla penalitate a dispărut în acel moment.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Dortmund - Leipzig

+1 FOTO

Leipzig a profitat de superioritatea numerică și a pus presiune pe careul gazdelor. Așa a venit și deschiderea scorului, în minutul 32, când Bensebaini și-a trimis mingea în propria poartă. Sule a egalat pentru Borussia la ultima acțiune a primei părți.

Baumgartner a readus-o pe Leipzig în avantaj, apoi a urmat un final nebun. Puoulsen a făcut 3-1 în primul minut al prelungirilor. Fullkrug a înscris imediat pentru gazde și le-a oferit fanilor câteva minute de emoții.

Leipzig a rezistat și își consolidează poziția a 4-a în Bundesliga. Dortmund este pe 5.

FINAL. Borussia Dortmund - RB Leipzig 2-3

Borussia Dortmund - RB Leipzig, echipe de start

Borussia Dortmund: Borussia: Kobel – Meunier, Hummels, Schlotterbeck, Bensebaini – Reus, Brandt, Bynoe-Gittens – Fullkrug
Antrenor: Edin Terzic

RB Leipzig: Blaswich – Simakan, Klostermann, Lukeba – Henrichs, Haidara Schlager Raum – Baumgartner, Openda, Simmons
Antrenor: Marco Rose

Dezbatere aprinsă în Anglia, după un comentariu sexist: „Nu pot lua în serios ce spun femeile despre fotbalul masculin”

Oferta care l-ar face pe Carlo Ancelotti să ia o decizie radicală: „Nu am nevoie de avion. Mă duc pe jos!”