INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Borussia Dortmund a profitat de pasul greșit al lui Bayern Munchen și s-a apropiat la un singur punct de lider

Borussia Dortmund// foto: Facebook BVB

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 noiembrie 2021 10:55 / Actualizat duminica, 21 noiembrie 2021 11:12

Borussia Dortmund a învins-o pe Stuttgart, scor 2-1, și s-a apropiat la un singur punct de liderul Bayern Munchen.

Formația pregătită de Marco Rose a câștigat partida de pe teren propriu cu Stuttgart și a reușit să profite de eșecul surprinzător al lui Bayern în fața lui Augsburg.

Victorie muncită pentru Borussia Dortmund

Prima repriză s-a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Stuttgart având cea mai importantă ocazie prin tânărul Tanguy Coulibaly. Borussia Dortmund a reușit să deschidă scorul după pauză prin Donyell Malen, care a bifat primul său gol în Bundesliga în minutul 55.

Avantajul gazdelor n-a durat mult, iar Stuttgart a reușit să egaleze șapte minute mai târziu prin mijlocașul Massimo, după o neatenție în apărarea Borussiei.

„Galben-negrii” au reușit să câștige partida pe final, când căpitanul Marco Reus a marcat golul de 2-1, după un contraatac excelent.

Grație acestui rezultat, Borussia se apropie la un singur punct de liderul Bayern, cu 27 de puncte în 12 etape, iar cele două urmează să întâlnească peste două etape pe Signal Induna Park.

VIDEO Rezumatul partidei dintre Dortmund și Stuttgart

Haaland, aproape de revenirea pe gazon

Antrenorul Borussiei, Marco Rose, le-a dat și o vestă bună fanilor Borussiei, anunțând că starul Erling Haaland se află aproape de revenirea pe gazon și ar putea prinde câteva minute în „Der Klassiker”, care este programat pe 4 decembrie.

Erling Haaland (21 de ani) nu a mai evoluat pentru Borussia de aproape o lună după ce s-a accidentat la șold în meciul cu Ajax, din grupele Ligii Campionilor.

„Suntem optimiști că Haaland se va putea afla din nou pe teren anul acesta”, a declarat Marco Rose la conferința de presă dinaintea meciului cu Stuttgart.

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping