INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MONCHENGLADBACH - BAYERN 3-2

REZUMAT VIDEO Bayern, răpusă din nou de coșmarul din Bundesliga » Bavarezii pot cădea de pe primul loc

Borussia Monchengladbach a câștigat cu Bayern Munchen scor 3-2, în etapa #21 din Bundesliga/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 18 februarie 2023 20:42 / Actualizat sambata, 18 februarie 2023 21:12

Borussia Monchengladbach a câștigat cu Bayern Munchen scor 3-2, în etapa #21 din Bundesliga.

Bavarezii au fost răpuși din nou de Gladbach, care nu a mai pierdut de 5 meciuri cu Bayern. Ultima victorie a campioanei Germaniei cu Borussia datează din mai 2021. De atunci, Monchengladbach a câștigat de 3 ori și a remizat de alte două, în Bundesliga și Cupa Germaniei. În turul acestui campionat, duelul celor două s-a încheiat 1-1.

VIDEO. Rezumat: Borussia Monchengladbach - Bayern Munchen 3-2

Meciul de pe Borussia-Park a început cum nu se putea mai rău pentru Bayern. Upamecano a fost eliminat în minutul 8, pentru un fault în marginea careului din postură de ultim apărător. L-a împins pe Plea, care scăpa singur cu Sommer.

Umilință pentru Chelsea » Învinsă acasă de ultima clasată
CHELSEA - SOUTHAMPTON 0-1

Stindl a trimis periculos din lovitura liberă rezultată, dar portarul lui Bayern a fost la post. Nu a mai avut ce face în minutul 13, când a fost încins la colțul scurt de căpitanul Borussiei.

Bayern a egalat și s-a intrat la pauză cu 1-1 pe tabelă. Choupo-Moting a marcat din apropiere, după o centrare a lui Davies. Alphonso făcuse o cursă fulgerătoare în banda stângă.

După pauză, Hofmann a ieșit la rampă. Neamțul a dus scorul la 2-1 după un contraatac, apoi i-a pasat decisiv lui Thuram, care l-a învins fără emoții pe Sommer.

Bayern a redus din diferență în minutul 90+3, prin Tell, din pasa lui Davies. Bavarezii nu au mai avut timp să egaleze și pot pierde primul loc. Union e pe locul doi, cu un punct sub Bayern. Berlinezii au meci cu Schalke, ultima clasată, duminică de la 16:30.

Caseta meciului Borussia Monchengladbach - Bayern Munchen 3-2

Dubla ratare a lui Haaland l-a costat pe Guardiola! Manchester City a pierdut primul loc în Premier League

Momente delicate pe Stamford Bridge » Căpitanul lui Chelsea a avut nevoie de mască de oxigen