INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

VIDEO + FOTO Brazilia, start în forță în Copa America! Neymar a făcut show: gol și pasă de gol

Articol de GSP - Publicat luni, 14 iunie 2021 07:48 / Actualizat luni, 14 iunie 2021 08:13

După multe controverse și mutări dintr-o țară în alta, Copa America 2021 a început duminică, noapte, cu meciul dintre Brazilia și Venezuela, scor 3-0.

Disputat pe stadionului „Estadio Nacional de Brasília”, fără spectatori, meciul a fost la discreția elevilor lui Tite, care au dominat partida, au marcat de trei ori și au ratat alte ocazii incredibile în fața naționalei antrenate de Jose Peseiro.

Brazilia, victorie clară în primul meci de la Copa America

După un start bun de meci, Brazilia a deschis scorul în minutul 22. După un corner, mingea a ajuns la Marquinhos, iar fundașul a împins-o în poartă din 5 metri.

Scorul pauzei a fost 1-0, chiar dacă brazilienii au mai avut ocazii importante, cea mai mare prin Neymar, care a tras puțin pe lângă poartă, de la 12 metri. După pauză, elevii lui Tite au continuat atacurile, iar în minutul 62 s-a dictat penalty. Neymar a transformat fără emoții și a majorat scorul.

Scorul final a fost stabilit în minutul 89, de Gabriel Barbosa. Brazilia a scăpat pe contraatac, Neymar a driblat portarul advers și a centrat în fața porții goale, de unde „Gabigol” a marcat cu pieptul.

VIDEO Rezumatul meciului Brazilia - Venezuela de la Copa America

Brazilia – Venezuela, echipe de start:

Brazilia: Allison – Danilo, Militao, Marquinhos, Renan Lodi – Paqueta, Casemiro, Fred – Gabriel Jesus, Richarlison, Neymar
Rezerve: Weverton, Ederson, Alex Sandro, Emerson, Everton, Fabinho, Felipe, Firmino, Gabriel Barbosa, Vinicius, Riberio, T. Silva
Antrenor: Tite

Venezuela: Graterol – Gonzalez, La Manita, Martinez, Mago, Cumana – Martinez, Moreno, Manzano, Casseres - Aristguieta
Rezerve: Romero, Farinez, Romero, Hernandez, Cordova, Celis, Castillo
Antrenor: Jose Peseiro

În celălalt meci al grupei, Columbia a câștigat meciul cu Ecuador, scor 1-0, grație unui gol marcat de mijlocașul Edwin Cardona, în minutul 42.

Columbia – Ecuador, echipe de start

Columbia: Ospina – Munoz, Mina, Murillo, Moreno – Cuadrado, Barrios, Uribe, Cardona – Borre – Borja
Rezerve: Vargas, Quintana, Cuellar, Diaz, Medina, Morelos, Muriel, Perez, Perlaza, Quintana, Sanchez, Tesillor, Vargas, Zapata
Antrernor: Reinaldo Pueda Rivera

Ecuador: Ortiz – Preciado, Arbolede, Hincapie, Estupinan – Plata, Mendez, Caicedo, Martinez – Valencia, Estrada
Rezerve: Galindez, Dominguez, Arrega, Caicedo, Diaz, Franco, Mena, Noboa, Pineida, Torres
Antrenor: Gustavo Alfaro

VIDEO Rezumatul meciului Columbia – Ecuador de la Copa America

În această noapte, sunt programate alte două partide: Argentina – Chile și Paraguay – Bolivia.