INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRAZILIA - ECUADOR 2-0

Neymar, gol și pasă de gol în victoria Braziliei din preliminarii

Neymar / FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 iunie 2021 09:30 / Actualizat sambata, 05 iunie 2021 10:08

Brazilia și-a păstrat și după meciul cu Ecuador parcursul imaculat din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022. A fost 2-0, într-un meci în care a marcat și Neymar.

A fost nevoie de 65 de minute pentru ca selecționata „Carioca” să găsească drumul spre gol. Angajat ideal de Neymar, Richarlison, starul celor de la Everton, a deschis scorul printr-un șut din interiorul careului, ajutat și de intervenția stângace a goalkeeper-ului advers.

Ecuador a primit lovitura de grație în al patrulea minut al prelungilor, când Neymar, MVP-ul partidei, a transformat fără emoții un penalty.

Echipa de start a Braziliei: Alisson - Danilo, Marquinhos, Militao, Alex Sandro - Paqueta, Casemiro, Fred - Richarlison, Barbosa, Neymar
Au mai intrat: Fabinho, Firmino, Gabriel Jesus

Pentru naționala lui Tite, urmează deplasarea din Paraguay. Partida va avea loc pe 9 iunie, pe Estadio Defensores del Chaco din Asuncion.

Brazilia domină preliminariile!

Au trecut cinci etape din preliminarii, iar Brazilia are un procentaj perfect: cinci victorii din tot atâtea partide, golaveraj 14-2 și primul loc în grupă. Argentina se află pe doi, cu 11 puncte, în timp ce Ecuador și Paraguay sunt pe locurile 3 și 4.

VIDEO Legendarul Pele vorbește despre Neymar, Leo Messi și Cristiano Ronaldo

UEFA, în pericol! Curtea de Justiție a UE, decizie urgentă privind Super Liga » Când aflăm verdictul

Thomas Tuchel a semnat! Contract până în 2024 pentru câștigătorul Ligii Campionilor