INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

Brazilia, în marş spre Campionatul Mondial » Seleção, 3 goluri în 14 minute contra Rusiei

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat sambata, 24 martie 2018 13:49

După o campanie de calificare excelentă, naţionala Braziliei îşi continuă seria rezultatelor bune şi în amicalele de dinaintea Campionatul Mondial din Rusia. Ultima victimă - chiar gazda turneului final, scor 3-0.

Pe Luzhniki Stadium, din Moscova, la care au fost prezenţi peste 60.000 de suporteri, selecţionerul Tite a aliniat un prim "11" de gală, singurul absent notabil fiind Neymar, care s-a accidentat la începutul acestei luni.

Prima jumătate de oră a partidei le-a aparţinut în totalitate brazilienilor, aceştia având numeroase şanse de a deschide scorul. Primul a fost Gabriel Jesus, în minutul 5, când nu a reuşit să îl invingă pe Akinfeev din centrul careului. Casemiro (min. 17), Coutinho (min. 24) şi Willian (min. 28) l-au pus, de asemenea, la încercare pe portarul de la ŢSKA Moscova, însă fără succes.

Gazdele conduse de Stanislav Cherchesov au replicat, în cele din urmă, Aleksey Miranchuk, jucătorul lui Lokomotiv Moscova, dându-le emoţii brazilienilor, în minutul 32, respectiv 37.

După pauză, elevii lui Tite s-au dezlănţuit, reuşind să înscrie de 3 ori în doar 14 minute. Primul care a lovit a fost Miranda, în minutul 53, când, după o lovitură de cap a lui Paulinho respinsă de Akinfeev, fundaşul central a reuşit să împingă balonul în plasă din doi metri.

După o ocazie uriaşă ratată de Paulinho, în minutul 60, mijlocaşul de la Barcelona a obţinut un penalty pentru Brazilia, în urma intervenţiei lui Golovin. Cel care a executat şi a şi reuşit să majoreze diferenţa pe tabelă a fost colegul său de la echipa de club, Philippe Coutinho. În minutul 66, Paulinho a reuşit să îşi treacă şi el numele pe lista marcatorilor. Acesta a fost servit excelent de Willian şi a marcat, cu capul, din careul mic.

Cu un rezultat liniştitor pe tabelă, selecţionerul Tite şi-a permis să odihnească vedetele Braziliei şi să introducă mai mulţi jucători din linia a doua, precum Renato Augusto, Fred, Taison, Fagner sau Geromel. Acest fapt le-a permis ruşilor să îşi creeze câteva şanse importante la poarta lui Alisson, cea mai importantă fiind aceea a lui Dzagoev, din minutul 77, când l-a lobat pe goalkeeper-ul oaspeţilor, însă Thiago Silva a respins de pe linia porţii.

S-a terminat 3-0 pentru Brazilia, care ajunge la 8 partide consecutive fără înfrângere. Pentru Seleção urmează o partidă amicală şi mai tare, împotriva Germaniei, la Berlin, în timp ce Rusia o va înfrunta pe Franţa, la Sankt Petersburg. Ambele partide se vor disputa marţi, 27 martie.

Echipele:

Rusia: Akinfeev - Kudryashov, Kutepov, Granat - Kombarov (76' Zhirkov), Golovin, Glushakov (64' Anton Miranchuk), Zobnin (85' Erokhin), Samedov (80' Smolnikov) - Aleksey Miranchuk (53' Dzagoev) - Smolov (71' Zabolotnyi)

Brazilia: Alisson - Marcelo, Miranda (86' Geromel), Thiago Silva, Alves (83' Fagner) - Paulinho (71' Renato Augusto), Casemiro, Coutinho (79' Fred) - Douglas Costa, Gabriel Jesus (65' Firmino), Willian (79' Taison)