INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII CM

Brazilia și Argentina, victorioase în preliminariile Cupei Mondiale

Uruguay - Brazilia 0-2 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 noiembrie 2020 10:29 / Actualizat miercuri, 18 noiembrie 2020 11:43

Brazilia și Argentina au câștigat meciurile din etapa #4 a preliminariilor de calificare la Cupa Mondială din 2022.

Selecționata „carioca” merge ceas în această campanie de calificări. A ajuns la 4 victorii în 4 meciuri, după ce a trecut în această dimineață de Uruguay, scor 2-0. Brazilienii au marcat ambele goluri în prima repriză, prin Arthur (minutul 33) și Richarlison (45). În repriza a doua au reușit să țină foarte bine de scor, profitând de absența lui Luis Suarez, infectat cu COVID-19, și de eliminarea lui Edinson Cavani, care a văzut cartonașul roșu în minutul 77 pentru un fault dur.

Argentina, victorie în Peru

Argentina s-a impus în Peru, scor 2-0, într-un meci asemănător celui câștigat de Brazilia. Și aici ambele goluri au venit în prima parte. Autorii lor au fost Nicolas Gonzalez (minutul 17) și Lautaro Martinez (28). Căpitanul Leo Messi a fost integralist, însă nu a contribuit decisiv la niciuna dintre reușite.

În celălalt meci al dimineții, Paraguay și Bolivia au remizat, scor 2-2. La finalul rundei cu numărul 4 a calificărilor, Brazilia este lider, cu 12 puncte, fiind urmată îndeaproape de Argentina, care are cu 2 puncte mai puțin. Celelalte locuri care asigură calificarea directă (3 și 4) sunt ocupate de Ecuador (9 puncte) și Paraguay (6), iar pe locul 5, de baraj, se află Uruguay (6).

VIDEO. Totul despre Irlanda de Nord - România, următorul meci al „tricolorilor” din Liga Națiunilor

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Spania - Germania 6-0. Proporțiile dezastrului suferit de nemți » Cea mai grea înfrângere după 89 de ani + Premieră tristă pentru Manuel Neuer

Decizie de ultimă oră luată de FIFA! Campionatul Mondial al Cluburilor nu se va mai disputa în decembrie