INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Brentford - Liverpool 1-4 » „Cormoranii”, recital pe un teren unde nu câștigaseră niciodată! Salah a revenit cu gol, dar Klopp a pierdut 2 oameni de bază

Brentford - Liverpool // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 17 februarie 2024 16:32 / Actualizat sambata, 17 februarie 2024 16:35

Liverpool a învins-o pe Brentford în deschiderea etapei 25 din Premier League, scor 4-1. A fost prima victorie a „cormoranilor” pe terenul „albinelor”.

Programul etapei 25 din Premier League

Jurgen Klopp se temea înaintea meciului de contraatacurile lui Brentford, iar „albinele” au fost aproape să înțepe în startul meciului. Liverpool, fără Alisson și Trent Alexander-Arnold în apărare, a tremurat la ocazia lui Toney ('15), după ce avusese prima șansă de gol din meci, prin Conor Bradley, care l-a întins serios pe Flekken.

Minutul 35 a adus deblocarea partidei. Degajare din careul lui Liverpool după un corner, Jota a deviat cu capul către Darwin Nunez, pe care l-a lăsat singur cu Flekken. Uruguayanul a finalizat superb, lob peste portarul „albinelor”. Liverpool a intrat în avantaj la pauză, 1-0, dar a pierdut doi titulari, pe Curtis Jones și Diogo Jota.

Drăgușin, uitat din nou pe bancă! Tottenham a pierdut cu Wolves și a ieșit din Top 4 în Premier League
TOTTENHAM - WOLVES

„Recital” în a doua repriză din Brentford - Liverpool

În partea secundă, golurile au început să curgă.

În minutul 51, golgheterul Mohamed Salah, revenit după o accidentare musculară, a avut șansa golului de 2-0, dar a finalizat defectuos după ce rămăsese singur cu portarul gazdelor. Salah s-a revanșat 4 minute mai târziu. I-a pasat ideal lui Mac Allister în careul advers, campionul mondial l-a depășit pe Ajer din preluare și a finalizat cu sânge rece.

Egipteanul a ieșit din nou la rampă în minutul 68, când a rezistat duelului fizic cu Nathan Collins și a punctat cu piciorul stâng.

Gazdele au redus din diferență în minutul 75, gol Ivan Toney. Kelleher blocase fenomenal execuția unui adversar, dar nu a mai avut ce face la șutul atacantului curtat de toți granzii Angliei.

Cody Gakpo a închis tabela la 1-4 în minutul 86, spulberând orice speranță a gazdelor la un rezultat pozitiv. Olandezul, introdus pe teren la pauză, a rămas singur cu portarul și a finalizat fără emoții.

Victoria o urcă pe Liverpool la 57 de puncte, 5 peste Manchester City și Arsenal. Ambele rivale la titlu vor juca astăzi, „cetățenii” cu Chelsea pe teren propriu, „tunarii” în deplasare cu Burnley.

Match Quiz Manchester City - Chelsea

Ești expert în Premier League? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Manchester City - Chelsea și ia-ne premiile!

FINAL » Brentford - Liverpool 1-4

Brentford - Liverpool, echipe de start:

BRENTFORD (3-5-2): Flekken - Collins, Ajer, Mee - Roerslev, Jensen, Norgaard, Janelt, Reguilon - Toney, Maupay
Antrenor: Thomas Frank

LIVERPOOL (4-3-3): Kelleher - Bradley, Konate, Van Dijk, Robertson - Mac Allister, Endo, Jones - Jota, Nunez, Diaz
Antrenor: Jurgen Klopp

Costel Pantilimon, la ediția 3 de Premier GSP. Analizăm meciurile etapei 25 și derby-ul Manchester City - Chelsea
PREMIER GSP

Mai multe știri din Premier League:

Klopp a ales succesorul ideal pentru banca lui Liverpool: „E incredibil ce face, absolut excepțional”
PREMIER LEAGUE
Postecoglou a răspuns la toate întrebările despre Radu Drăgușin: „Știa unde vine!”
TOTTENHAM

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”