INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Nou lider în Bundesliga » Bayern a profitat de pasul greșit al Borussiei, cu 4 runde rămase de jucat

Bayern Munchen - Hertha Berlin 2-0/ foto Imago Images +4   FOTO
Bayern Munchen - Hertha Berlin 2-0/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2023 18:40 / Actualizat duminica, 30 aprilie 2023 19:35

Bayern Munchen a câștigat cu Hertha Berlin, scor 2-0, în etapa #30 din Bundesliga. Bavarezii sunt noii lideri ai clasamentului, cu un punct peste Borussia Dortmund.

Cu 4 etape rămase de jucat în Bundesliga, lupta la titlu e pasionantă. Bayern și Dortmund își schimbă fotoliul de lider de la o rundă la alta, iar după acest weekend, bavarezii sunt în avantaj. Borussia a remizat vineri cu Bochum, scor 1-1, și i-a permis lui Bayern să se ducă la un punct în față.

Lângă Shearer și Cole » Haaland a egalat recordul istoric din Premier League
MANCHESTER CITY

Bayern, noul lider din Bundesliga, după 2-0 cu Hertha

Bayern nu a câștigat ușor cu Hertha, acasă. A reușit să marcheze primul gol abia în minutul 70. Gnabry a avut singura ocazie notabilă a lui Bayern până atunci, în minutul 40. Neamțul a tras din voleu, din careu, însă portarul advers a scos cu un efort formidabil, cu vârful degetelor.

Gnabry nu a mai iertat în minutul 70. A înscris cu o lovitură de cap din plonjon, după pasa lungă a lui Kimmich. Koman a stabilit scorul final, 9 minute mai târziu, din postură de 1 la 1 cu portarul advers.

Francezul a primit pasa decisivă de la același Kimmich, care a „aruncat” o minge peste apărarea adversă, direct pe gheata lui Kingsley.

Bayern are 62 de puncte, Borussia 61, cu 4 etape rămase până la final.