INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Dortmund a revenit spectaculos și a obținut 3 puncte dintr-un meci care părea pierdut! Continuă urmărirea lui Bayern

Bucuria jucătorilor Borussiei după golul victoriei, înscris de Dahoud
Bucuria jucătorilor Borussiei după golul victoriei, înscris de Dahoud FOTO: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 ianuarie 2022 07:58 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 10:03

Condusă la pauză de Eintracht Frankfurt, scor 2-0, Borussia Dortmund a revenit cu 3 goluri înscrise în ultimele 20 de minute și a obținut o victorie care o apropie la 6 puncte de liderul din Bundesliga, Bayern Munchen!

Galben-negrii au avut o ocazie uriașă în minutul 2. Thomas Meunier a șutat puternic, spre colțul lung, dar portarul a respins in-extremis!

Primul gol a venit în minutul 15, dar în poarta Borussiei. Centrare Kostic din lovitură liberă, finalizare Borre, din voleu. Kobel, portarul Borussiei, a intervenit, dar nu a putut respinge balonul în afara porții. Acela nu avea să fie unicul gol al lui Rafael Borre. În minutul 24, columbianul a profitat de o eroare a lui Marco Reus, care i-a oferit involuntar o pasă ideală în careu, și l-a „executat” pe Kobel, 2-0 pentru Frankfurt.

De ce s-au retras City și United din cursa pentru Haaland » Englezii au publicat ce au aflat despre atacantul Borussiei
TRANSFER

Borussia Dortmund, revenire spectaculoasă cu Eintracht Frankfurt

Eintracht Frankfurt a rămas în avantaj până în minutul 71, când Dortmund a dat startul revenirii:

• mai întâi, gol Thorgan Hazard. Servit pe culoar de către Haaland, belgianul a finalizat printre picioarele lui Trapp;
  • în minutul 87, Bellingham a făcut 2-2. Centrare Meunier, finalizare cu capul, de la 6-7 metri de poartă;
  • în minutul 89, Dahoud înscrie golul victoriei. Recuperează mingea în apropierea suprafeței de pedeapsă a gazdelor și șutează plasat, lângă bară, de la marginea careului!

Rezumatul VIDEO al meciului Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund

Cu cele 3 puncte obținute sâmbătă, Borussia ajunge la un total de 37, 6 sub liderul Bayern Munchen. Frankfurt rămâne pe 7, cu 27 de puncte, unul sub Union Berlin.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Explicațiile lui Xavi pentru încă un pas greșit făcut de Barcelona: „Nu e meritul adversarului”

Recitalul lui Benzema și Vinicius Jr., contestat de Valencia: „Hoțiile devin repetitive în Madrid” » Pique s-a implicat și el

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”