INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Recitalul lui Benzema și Vinicius Jr., contestat de Valencia: „Hoțiile devin repetitive în Madrid” » Pique s-a implicat și el

Real Madrid a învins-o pe Valencia, scor 4-1, în runda cu numărul 20 din La Liga. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 ianuarie 2022 23:52 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 00:09

Real Madrid continuă marșul spre titlu în Spania. Elevii lui Carlo Ancelotti au dat uitării sincopa de runda trecută, 0-1 cu Getafe, și au controlat disputa de astăzi, de pe „Santiago Bernabeu”. Rezultatul este contestat de oaspeți. „Liliecii” acuză arbitrajul lui Alejandro Hernandez Hernandez.

Egalată de Granada în minutul 89, Barcelona rămâne în afara locurilor de Liga Campionilor » Urmează El Clasico
La Liga

Penalty contestat în Real - Valencia: „Hoțiile devin repetitive”

Golul de 1-0 a venit în minutul 43, dintr-un penalty transformat de Karim Benzema, dar contestat de oaspeți. Lovitura de pedeapsă a fost obținută de Casemiro, după un contact minim cu Alderete, la limita careului de 16 metri.

Momentul contactului dintre Casemiro și Alderete / FOTO: Captură @Digi Sport 1

„Liliecii” au adus acuze grave pe Twitter, făcând și o aluzie la serialul „La Casa de Papel”: „Hoțiile încep să devină ceva repetitiv în Madrid”.

Gerrard Pique, fundașul rivalei Barcelona, a reacționat la postare: „Nu mai spuneți altceva. O să fiți sancționați”.

Repriză secundă spectaculoasă în Real Madrid - Valencia

Vinicius Jr., al doilea marcator al Realului, a dublat avantajul în minutul 52. Brazilianul a ridiculizat defensiva adversă printr-o combinație rapidă cu Benzema.

În minutul 61, Kroos a recuperat o minge în treimea adversă, Asensio a șutat din unghi, iar același Vinicius Jr. a împins mingea de pe linia porții.

+3 FOTO

Real a făcut ușor pasul în spate și Valencia a profitat. A obținut un penalty în minutul 76, când Mendy și-a ținut evident adversarul la 6 metri de poartă. „Liliecii” au protestat și la această decizie a „centralului” Hernandez, cerând cartonaș roșu. Guedes a executat slab lovitura de pedeapsă, dar a fost atent pe respingere.

Karim Benzema a stabilit rezultatul final în minutul 88. A pivotat superb și a tras din întoarcere, lângă bară.

17 goluriși 7 pase decisive are Benzema în acest sezon de La Liga. Conduce clasamentul golgeterilor, urmat de colegul Vinicius Jr, cu 12 reușite

Real Madrid, lider detașat în La Liga

Real Madrid e prima în La Liga. Are 49 de puncte, 8 avans față de principala urmăritoare, Sevilla. Andaluzii au două meciuri mai puțin disputate. Valencia rămâne pe locul 9, cu 28 de puncte.

Barcelona i-a găsit înlocuitor lui Dembele » Catalanii vor o vedetă din Premier League

Dennis Man, înapoi în Serie A?! „E vorba despre un împrumut”

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”