INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Egalată de Granada în minutul 89, Barcelona rămâne în afara locurilor de Liga Campionilor » Urmează El Clasico

Barcelona a remizat în deplasarea de la Granada, scor 1-1, și rămâne în afara locurilor de Liga Campionilor. +9   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 ianuarie 2022 21:55 / Actualizat sambata, 08 ianuarie 2022 22:16

Xavi a recuperat o parte dintre indisponibili, dar nu a reușit să spargă blestemul deplasărilor din acest sezon. Barcelona a controlat ostilitățile în prima parte, cu o posesie care amintește de era „tiki-taka”, dar nu a găsit spațiul porții adverse. O singură execuție a fost cadrată, în minutul 10, dar arbitrajul video a intervenit și a anulat reușita olandezului Luuk de Jong.

Ce fac stranierii » Radu Drăgușin, integralist în Napoli - Sampdoria! Chiricheș, victorie istorică în Serie A
LIVEBLOG

Granada a ținut-o în șah pe Barcelona

De Jong a perseverat și a deschis scorul în minutul 57, cu o lovitură puternică de cap. Centrarea a fost una perfectă și i-a aparținut lui Dani Alves.

Granada a presat în ultimul sfert de oră, profitând și de eliminarea lui Gavi. În minutul 89, în urma unui corner la care gazdele au urcat cu tot efectivul, Antonio Puertas s-a trezit singur la 10 metri, a șutat puternic, imparabil, și a declanșat sărbătoarea pe Estadio Nuevo Los Cermenes.

+5 FOTO

Pentru catalani urmează înfruntarea cu Real Madrid, din Supercupa Spaniei. Partida e programată miercuri, de la ora 22:00, și va putea fi urmărită liveTEXT pe GSP.ro.

Barcelona, în afara locurilor de Liga Campionilor

Barcelona rămâne cu doar două victorii pe teren străin în actuala stagiune și ocupă locul 6 în La Liga, cu 32 de puncte. Sunt 14 lungimi distanță până la liderul Real Madrid, dar una singură până la Sociedad, formația de pe poziția a 4-a.

Granada confirmă forma bună și ajunge la 7 partide consecutive fără înfrângere în campionat.

Dennis Man, înapoi în Serie A?! „E vorba despre un împrumut”

VIDEO George Pușcaș, gol după 277 de zile » Reading, eliminată din Cupa Angliei de o formație din al 6-lea eșalon