INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

BUNDESLIGA // GALERIE FOTO Dezastru pentru Bayern Munchen! A pierdut incredibil cu Bayer Leverkusen, iar Borussia Dortmund s-a distanțat în clasament

Bayern Munchen a pierdut în deplasare cu Leverkusen, 1-3, în timp ce Borussia Dortmund a remizat cu Frankfurt, 1-1 // FOTO: Reuters +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 februarie 2019 18:17

BUNDESLIGA // Bayern Munchen a făcut încă un pas greșit în lupta la titlu din Germania. Bavarezii au pierdut total surprinzător pe terenul lui Bayer Leverkusen, 1-3, după ce la pauză intraseră în avantaj, 1-0. Borussia Dortmund, principala contracandidată, a remizat în deplasare cu Frankfurt, 1-1, dar s-a distanțat la 7 puncte de Bayern.

Goretzka a deschis scorul pentru Bayern în minutul 41, fructificând pasa ideală venită de la Muller.

Coșmarul echipei lui Niko Kovac a încpeut însă în repriza secundă. În doar 10 minute, Leverkusen a înscris de două ori, prin Bailey (53) și Volland (63), iar „aspirinele” au mai înscris o dată până la final, golul lui Alario din minutul 89 fiind validat după consultarea VAR.

Dortmund, doar egal la Frankfurt

Borussia Dortmund nu a profitat în totalitate de eșecul lui Bayern, dar a obținut un punct satisfăcător pe terenul lui Eintracht Franfurt, 1-1.

Golul lui Reus din minutul 22, a fost anihilat de reușita lui Jovic din minutul 36. Borussia a fost aproape să dea lovitura în repriza secundă în mai multe ocazii, dar nu a reușit să obțină victoria care ar fi distanțat-o și mai mult de principala rivală.

Borussia e acum la șapte lungimi de Bayern Munchen. Dortmund are 49 de puncte, în timp ce Bayern se situează pe locul 2, cu 42 de puncte.

19:30 Schalke - Borussia Monchengladbach

Vezi și: FOTO Ultrașii lui AS Roma nu mai suportă umilințele » Au atacat jucătorii la ultimul antrenament! Pereții casei unui star, pictați cu mesaje amenințătoare