CAMPIONATE  ·  BUNDESLIGA

BUNDESLIGA. VIDEO + FOTO Repriză cu 7 goluri în Paderborn - Dortmund! Cum arată clasamentul

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 mai 2020 19:11

Borussia Dortmund s-a impus autoritar în deplasarea de la Paderborn, scor 6-1, după o repriză secundă formidabilă, și rămâne la 7 puncte de liderul Bayern Munchen.

Fără starul Haaland, accidentat, Dortmund părea să se chinuie pentru o victorie la Paderborn. Cel puțin asta credeau toți după prima repriză, una încheiată fără gol marcat. Lucien Favre a găsit soluția la vestiare, iar Borussia s-a dezlănțuit.

Repriză cu 7 goluri în Paderborn - Dortmund

Deschiderea scorului a venit în minutul 54, când Thorgarn Hazard a profitat de o respingere greșită a portarului gazdelor. Sancho a făcut 2-0 după doar 3 minute, trimițând mingea în poarta goală, din 3 metri. Paderborn a redus din diferență prin Hunnemeier, din penalty, în minutul 72, dar nu a reușit decât să îi enerveze pe oaspeți.

+16 FOTO

Sancho a făcut dubla în minutul 74, cu un șut din interiorul careului. Pasator a fost Hazard. Hakimi și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu o execuție în cross de la 10 metri, în minutul 85. Schmelzer a finalizat o acțiune superbă, în viteză, în minutul 89, iar cuvântul final l-a avut tot Sancho, pe contraatac, în primul minut de prelungire.

FINAL » Paderborn - Dortmund 1-6

• Au marcat: Hunemeier '72 (pen.) / T. Hazard '54, J. Sancho '57 '74, Hakimi 85, Schmelzer 89, Sancho 90+1
  • Vezi VIDEO de la meci

Gladbach rămâne pe podium

În primul meci al zilei din Bundesliga, Borussia Monchengladbach a învins-o categoric pe Union Berlin, scor 4-1. Starul partidei a fost Marcus Thuram, cu două reușite. Prima, în minutul 41, a venit cu o lovitură de cap din 10 metri. A doua, la scorul de 2-1, în urma unei demarcări excelente în careul mic, în minutul 59.

Victoria de astăzi o readuce pe Monchengladbach pe podium în Bundesliga. Union Berlin este pe locul 14, la 4 puncte de locul de baraj.