INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BURNLEY - MANCHESTER UNITED 0-1

FOTO Burnley - Manchester United 0-1 » „Diavolii roșii” întrerup seria negativă și urcă în clasamentul din Premier League

Articol de - Publicat duminica, 24 septembrie 2023 00:45 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 08:29

Manchester United s-a impus pe terenul lui Burnley, scor 1-0, în runda cu numărul 6 din Premier League.

Burleanu reacționează după dezvăluirile din presă! Urmează Comisia de Disciplină pentru Istvan Kovacs
Arbitri

Manchester United, victorie pe terenul lui Burnley în Premier League

Trupa de pe Old Trafford a început bine partida de pe Turf Moor și a ratat prima ocazie în secunda 30, când Rashford a tras în plasa laterală din 7 metri.

Șase minute mai târziu a venit și a doua ocazie a meciului, tot a lui United. Bruno Fernandes l-a pus la încercare pe Trafford cu un șut de la 12 metri, dar acesta a fost la post.

+12 FOTO

În minutul 10 a fost înregistrată și prima oportunitate a gazdelor. Roberts a centrat din dreapta, Amdouni a reluat cu capul, de la 10 metri, dar Onana a respins in extremis în corner. Același Amdouni avea să semneze o ocazie mai mare în minutul 17, când a lovit bara.

În minutul 25, Sergio Reguilon a centrat din corner, iar Jonny Evans a reluat cu capul, din 3 metri. Reușita a fost însă anulată, pentru că pe traiectoria balonului se afla Rasmus Hojlund, în ofsaid.

În minutul 45 avea să fie înscris și singurul gol al meciului. Jonny Evans a trimis o pasă lungă, peste apărarea gazdelor, iar Bruno Fernandes a reluat din prima, din voleu, fără șansă pentru Trafford.

+12 FOTO

Partea a doua a jocului avea să fie una săracă în ocazii. Gazdele au forțat egalarea, introducându-i în teren pe Sander Berge, Jay Rodriguez și Bruun Larsen, în timp ce United a conservat rezultatul. Ten Hag i-a aruncat în luptă pe Varane, revenit după o accidentare, și pe Sofyan Amrabat, aflat la debut în tricoul „diavolilor”.

Manchester United a urcat până pe locul 8 în clasament, cu 9 puncte câștigate din 18 posibile. Burnley e ultima, cu numai un punct în cont.

Clasamentul actualizat din Premier League

Final: Burnley - Manchester United 0-1

• Manchester United a deschis scorul în minutul 45. Jonny Evans a trimis o pasă lungă, peste apărarea adversă, iar Bruno Fernandes a reluat din voleu, la colțul lung, fără șanse pentru Trafford
  • Opt minute mai târziu, Manchester United a trimis mingea în poartă prin Jonny Evans. Nord-irlandezul a reluat cu capul din 3 metri o centrare din corner a lui Reguilon. Reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid, întrucât Rasmus Hojlund se afla pe traiectoria balonului și a influențat faza
  • Cea mai mare ocazie a partidei a venit din tabăra gazdelor, în minutul 17. Amdouni, lansat excelent în careu de Ramsey, a lovit bara din stânga porții lui Andre Onana

Burnley - Manchester United, echipele de start

Burnley: Trafford - Roberts, Al Dakhli, Beyer, Taylor - Cullen, Brownhill - Gudmundsson, Ramsey, Koleosho - Amdouni
Rezerve: Muric - Berge, Bruun Larsen, Cork, Delcroix, Manuel Hedilazio, J, Rodriguez, Tresor, Zaroury
Antrenor: Vincent Kompany

Manchester United: Onana - Dalot, Lindelof, Evans, Reguilon - McTominay, Casemiro, Mejbri - B. Fernandes - Hojlund, Rashford
Rezerve: Bayindir - S. Amrabat, Eriksen, Garnacho, Gore, Martial, Pellistri, Van de Beek, Varane
Antrenor: Erik Ten Hag

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”