INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2026  »  PRELIMINARII CM

Statisticienii au făcut calculele pentru play-off-ul CM 2026 » Cu cine ar putea juca România în martie 2026

Mircea Lucescu, în România - Canada, amical pe Arena Națională/ foto: Cristi Preda (GSP)
Mircea Lucescu, în România - Canada, amical pe Arena Națională/ foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat luni, 08 septembrie 2025 15:03 / Actualizat luni, 08 septembrie 2025 16:10

În cazul în care nu prinde nici măcar locul secund în grupa H, din care fac parte Austria, Bosnia-Herțegovina, Cipru și San Marino, naționala României ajunge la baraj pe ruta de Liga Națiunilor. Pentru că ar fi în ultima urnă valorică, „tricolorii” pot înfrunta în semifinale, în deplasare într-o unică manșă, Italia (cel mai probabil), Turcia sau Ucraina, toate aflate între capii de serie dacă nu se vor califica direct din preliminarii.

În acest moment, România este văzută cu cele mai mari șanse de a termina pe locul al treilea grupa preliminară, sub Austria, care s-ar califica direct, respectiv Bosnia, care ar merge la baraj.

Statisticienii au făcut calculele pentru play-off-ul CM 2026 » Cu cine ar putea juca România în martie 2026
România - Canada, amical pe Arena Națională/ foto: Cristi Preda (GSP)

2% șanse să câștigăm grupa și 35% să terminăm pe locul 2

Selecționata lui Mircea Lucescu a avut liber în etapa a 5-a din preliminarii și, cu șase puncte, după cele două victorii, are nevoie obligatoriu de succes în deplasarea cu Cipru, de marți seara, de la ora 21:45.

Cum arată șansele pentru locul 1 în grupă, potrivit statisticienilor de la Football Meets Data:

  • Austria - 89%

  • Bosnia - 9%

  • România -2%

  • Cipru și San Marino nu sunt luate deloc în calcul

Cum arată șansele pentru locul 2 în grupă:

  • Austria - 9%

  • Bosnia - 55%

  • România - 35%

  • Cipru - 0,2%

Cum arată șansele pentru locul 3 în grupă:

  • Austria - 1%

  • Bosnia - 36%

  • România - 60%

  • Cipru - 3%

La Campionatul Mondial din 2026 se califică direct câștigătoarele celor 12 grupe, în timp ce în play-off ajung cele 12 ocupante de loc 2 + 4 cele mai bune câștigătoare de grupă din Liga Națiunilor care nu vor termina pe primele două locuri în preliminarii.

Ne paște primul baraj cu o cvadruplă campioană mondială

În situația nedorită în care va încheia mai jos de poziția secundă în grupă, România este sortită barajului pe ruta de Nations League, dar va avea o misiune infernală în a obține pașaportul spre turneul final din SUA, Mexic și Canada.

Statisticienii au făcut calculele pentru play-off-ul CM 2026 » Cu cine ar putea juca România în martie 2026
Naționala Italiei a debutat cu un 5-0 contra Estoniei sub comanda lui Gennaro Gattuso / Foto: Imago

Cum vor fi a patra urnă valorică, alături de naționalele din Macedonia de Nord, Irlanda de Nord și Moldova, „tricolorii” vor juca semifinala și, eventual, finala barajelor în deplasare.

Iar, conform statisticienilor de la Football Meets Data, pe baza a peste 10.000 de variante rulate de supercomputer, adversara cu cele mai mari șanse de a primi vizita României în martie 2026 este Italia. Trupa lui Gennaro Gattuso nu este favorită pentru a câștiga grupa I, după ce pierdut în Norvegia cu 0-3.

Apoi, sursa citată dă ca al doilea cel mai probabil duel în semifinala play-off-ului pe reprezentativa Turciei și abia apoi o eventuală revanșă după EURO 2024 cu Ucraina.

Citește și:
Gigi Becali confirmă negocierile pentru transferul lui Daniel Bîrligea: „Iau 8 milioane de euro și unii zic că nu mă pricep la fotbal”
Superliga
Gigi Becali confirmă negocierile pentru transferul lui Daniel Bîrligea: „Iau 8 milioane de euro și unii zic că nu mă pricep la fotbal”
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
Campionate
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
Thomas Muller și Mats Hummels au cumpărat clubul dator în România
Campionate
Thomas Muller și Mats Hummels au cumpărat clubul dator în România
Au semnat actele pentru stadionul de 115 milioane de euro din România: „În sfârșit!”
Liga 2
Au semnat actele pentru stadionul de 115 milioane de euro din România: „În sfârșit!”
FOTO Mitsubishi readuce la viață un nume legendar
Profit.ro
FOTO Mitsubishi readuce la viață un nume legendar
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo

Imaginile weekendului: un potop de fani copleșește un munte pentru un campion mondial al Franței!


Comentarii (3)
vaba
vaba  •  08 Septembrie 2025, 18:29

Macedonia a eliminat Italia chiar la ea acasa in 2022 asa ca nimic nu este imposibil. Apropo, Italia nu s-a calificat la ultimele doua campionate mondiale ...

Ciriaco
Ciriaco  •  08 Septembrie 2025, 17:13

Pe italieni i-am mai bătut...și-n '83 și-n '88,iar în '82 am făcut egal la ei acasă cu om în minus după ce Țicleanu a luat roșu!Deci...speranță există!Ha-ha-ha!

Janika
Janika  •  08 Septembrie 2025, 15:49

Statisticienii și horoscopiștii nu răspund în fața marii adunări naționale, n-are treabă nici Bolojan cu ei

Vezi toate comentariile (3)
Comentează