INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA » BARCELONA - ATLETICO MADRID 5-2

Campioana dansează, Messi se distrează

Articol de GSP - Publicat luni, 21 septembrie 2009 00:00

Barcelona a demolat din nou pe Atletico în prima repriză, iar Messi a arătat de ce este cel mai bun fotbalist din lume

Nu trecuseră 60 de secunde din meci şi Henry zguduia bara transversală cu un şut din afara careului. Peste numai un minut, Ibrahimovici deschidea scorul, cu o execuţie de superclasă, ajungînd la al treilea gol în trei meciuri. În minutul 3, bietul portar Roberto avea deja inserţii de groază în priviri, iar Atletico mergea pe drumul bătătorit în campionatul trecut cînd, pe acelaşi stadion, Barcelona conducea la pauză cu 5-1.

Acum n-a mai fost 5-1, a fost doar 4-1. Devenit cel mai bine plătit fotbalist din lume, cu 10,5 milioane de euro pe an şi 250 de milioane clauză de reziliere, Messi s-a gîndit să celebreze evenimentul cu încă o partidă magistrală. Gol de senzaţie în minutul 16, acţiune "a la Maradona" în minutul 41, cu minge pasată lui Keita la un metru de poarta goală, şi un alt şut imparabil, cu care s-a închis meciul, în al treilea minut de prelungire. La fiesta Barcelonei s-a înscris şi Alves cu o lovitură liberă transformată impecabil, dar au onorat invitaţia şi cele două vîrfuri ale lui Atletico, Aguero şi Forlan.

Dacă Abel Resino n-avea motive să fie fericit, Guardiola a surprins: "Nu mi-a plăcut deloc jocul nostru. Nu l-am controlat aşa cum trebuie. Au fost prea multe erori. S-a pasat cînd trebuia să se şuteze, s-a driblat cînd trebuia să se paseze, am făcut erori multe în momentul deciziilor". Ciudat, nu? Totuşi a fost 5-2 pentru Barcelona, însă doar aşa se poate explica de ce acest om a cîştigat 5 trofee într-un singur an.

FLASH

FLASH

REAL MADRID - XEREZ 5-0

Ronaldo a mai tras o "dublă"
Real Madrid nu a rămas datoare Barcelonei. A învins-o ieri (5-0) pe Xerez, preluînd şefia la golaveraj. Nou-promovata a rezistat pe "Bernabeu" numai 45 de secunde. Atît i-a trebuit lui Cristiano Ronaldo ca să puncteze! Portughezul, care marcase în toate "oficialele" din acest sezon, l-a executat pe Renan din afara careului. Xerez nu s-a predat şi bara s-a opus egalării la şutul lui Viqueiro! A sperat însă doar pînă în ultimul sfert de ceas. Atunci, Real s-a dezlănţuit ca un taifun şi a lovit de încă patru ori. Seria a deschis-o acelaşi Ronaldo, cu a doua "dublă" în 5 zile, şi a fost completată de Benzema (2) şi Van Nistelrooy, intrat în locul "Balonului de Aur". (Daniel Scorpie)