INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PLAN

România, șansă mare pentru Campionatul Mondial din 2030! Ce plănuiește FIFA

Andrei Rațiu / România - Austria, preliminariile Campionatului Mondial / FOTO: GSP.ro
Andrei Rațiu / România - Austria, preliminariile Campionatului Mondial / FOTO: GSP.ro

Articol de - Publicat vineri, 22 mai 2026 14:10 / Actualizat vineri, 22 mai 2026 14:11

FIFA a reluat discuțiile privind posibilitatea de a mări numărul echipelor participante la Cupa Mondială din 2030 la 64, deși ediția din 2026 va fi prima care va include 48 de națiuni. Numărul echipelor ar urma să crească din nou, turneul final să aibă 16 grupe, deci și mai multe șanse de calificare, inclusiv pentru România.

Conform publicației spaniole AS, propunerea a revenit pe masa discuțiilor în cadrul FIFA, fiind susținută de anumite confederații continentale. Ideea a apărut inițial în ultimele luni ca o inițiativă a Confederației Sud-Americane de Fotbal (CONMEBOL).

Oficialii FIFA consideră acest pas o oportunitate de a lărgi participarea la nivel global și de a permite unor noi echipe naționale să apară în cel mai mare turneu internațional de fotbal. De asemenea, această viziune se aliniază cu abordarea președintelui FIFA, Gianni Infantino, de a promova incluziunea în fotbal.

Mondialul de peste 4 ani ar urma să aibă 64 de echipe

După ce la Cupa Mondială din 2026, găzduită de Statele Unite, Canada și Mexic, vor participa echipe care nu sunt obișnuite cu prezența la turneul final, precum Capul Verde, Curaçao, Iordania și Uzbekistan, au apărut solicitări pentru o nouă extindere în viitor, potrivit en.hespress.com.

Cadrul organizatoric actual pentru Cupa Mondială din 2030, care va fi găzduită de Maroc, Spania și Portugalia, se bazează încă pe un format cu 48 de echipe. Cu toate acestea, FIFA nu a intrat încă în faza detaliată de organizare și așteaptă încheierea ediției din 2026.

În paralel, incertitudinea continuă cu privire la unele dintre orașele spaniole nominalizate pentru a găzdui meciuri ale Cupei Mondiale. Malaga a ieșit din cursa pentru selecție, în timp ce FIFA continuă să evalueze dosarele altor orașe înainte de a lua o decizie finală.

Până acum nu s-a vorbit și despre numărul suplimentar de locuri pe care fiecare confederație îl va primi pentru Mondial, dar UEFA ar urma să primească, cel mai probabil, încă 4 bilete pentru turneul final.

Citește și:
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League”
Superliga
Ioan Varga l-a contrat imediat pe Daniel Pancu: „Zici că a câștigat Champions League”
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Stiri extrasport
Fosta acționarului de la Dinamo, la Festivalul de la Cannes: „6 ani împreună au fost foarte grei”
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
Handbal
Cu o bere rece în mână, Estavana Polman s-a descătușat: „Mă voi întoarce la București! Un singur lucru nu o să-mi lipsească”
Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini
Stiri extrasport
Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini
ULTIMA ORĂ O companie low-cost anulează aproape toate zborurile de pe Aeroportul Otopeni
Profit.ro
ULTIMA ORĂ O companie low-cost anulează aproape toate zborurile de pe Aeroportul Otopeni
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Copleșit de emoții în sala Rapid, Van der Vaart i-a atribuit lui Chivu un cuvânt imens: „Știam că așa va fi!”

Concertul lui Max Korzh în București provoacă frenezie! Imagini incredibile: Centrul Vechi, plin de străini


Comentarii (10)
1971Sibiu
1971Sibiu  •  22 Mai 2026, 21:42

Ar trebui sa ne declaram insula exotica, poate asa ne vom califica de fiecare data. Pentru ca o solutie fotbalistica viabila nu avem !!!

Neacsnae
Neacsnae  •  22 Mai 2026, 20:48

Woww....ce șansă! Nici cu 48 de echipe la mondialul din 2030 nu ne vom califica. E o porcărie ce a devenit acest campionat mondial ținând cont că, valoric, sunt echipe care nu au ce căuta acolo. Dar așa se întâmplă când primează marketingul, publicitatea, mass media și nu in ultimul rând, casele de pariuri. Și peste ceva timp nu ar fi de mirare să se ajungă la 96 de echipe!

Aleluia
Aleluia  •  22 Mai 2026, 20:45
Postat de mattteo pe 22 Mai 2026, 18:58

Vad ca unii rad de chestia asta ca sunt acolo alde Curacao, Haiti, Iordania, Irak, Uzbekistan, Noua Zeelanda si nu e Romania. Nu e nimic de ras. Trebuia sa fie indignare maxima in societate. Nu e posibil ca Europa sa primeasca doar 16 locuri in contextul actual, din care sigur nationalele mari din Vest vor merge mereu. Europa de Est care are 24 reprezentatante (jumatate din Europa) da doar 3 echipe la Mondial: Cehia, Croatia si Bosnia. Europa de Vest da 12. Ar mai fi Turcia, cu 100 milioane locuitori, pe care nu stiu unde sa o pun, ca nu e din saracia de Europa de Est. Trebuia demisia imediata a tuturor conducătorilor de Federatii din Europa de Est care au acceptat asa ceva. Niciodata nu te vei putea califica inaintea Frantei, Spaniei, Germaniei, Angliei, Portugaliei, Olandei, Belgiei, Danemarcei, Suediei, Norvegiei (cu generatie cu Haaland).

Nici înaintea Bosniei:::::)))))

Vezi toate comentariile (10)
Comentează