INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

Cavani și Neymar au adus victoria lui PSG în derby-ul cu Monaco » Echipa lui Emery s-a distanțat la 9 puncte în fruntea clasamentului

Articol de George Titus AlbulescuJURNALISPORT - Publicat luni, 27 noiembrie 2017 11:25

Paris Saint-Germain a câștigat în deplasare cu 2-1 în fața lui Monaco, în etapa a 14-a din Ligue 1, rămânând singura formație neînvinsă din campionatul Franței, în actualul sezon.

Mbappe, care a fost fluierat de suporterii gazdelor, a irosit patru ocazii clare de gol, părând parcă marcat de revenirea pe ”Louis II”, după transferul din vară la PSG. În schimb, Cavani și-a etalat din nou calitățile de golgheter, înscriind cu sânge rece în minutul 19, după o pasă a lui Draxler.

Trupa lui Emery a fost la timona partidei, iar după pauză, în minutul 52, Neymar a fost faultat în careu de Almamy Toure, la o acțiune incisivă pe flancul stâng. Tot brazilianul a executat penalty-ul și a dus scorul la 2-0 pentru oaspeți.

Monaco a avut o tresărire de orgoliu în finalul meciului, reducând diferența prin golul lui Moutinho din lovitură liberă, când mingea l-a lovit pe Mbappe, aflat în zid, și a ricoșat în poarta lui Areola.

PSG își continuă parcursul fără înfrângere în Ligue 1, având 9 puncte avans în clasament față de Lyon și Monaco, aflate pe locurile 2 și 3. Echipa lui Emery a înscris 45 de goluri în actualul sezon, iar tripleta Cavani-Neymar- Mbappe a contribuit cu 28 de reușite.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”