INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO U21

Prima zi, prima surpriză la Europeanul de tineret » Ce au făcut Italia și Spania

Cehia - Italia 1-1 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 martie 2021 21:53 / Actualizat miercuri, 24 martie 2021 22:06

Astăzi s-au disputat primele meciuri din grupa B la Campionatul European U21. Cehia - Italia s-a terminat 1-1, o primă surpriză a turneului, iar Spania a câștigat clar cu Slovenia, 3-0.

Primele meciuri de la turneul european destinat reprezentativelor U21 au adus o surpriză notabilă. Italia, cu vedetele Tonali, Scamacca și Cutrone pe teren, nu a putut să treacă de Cehia. Rezultatul final al meciului de pe stadionul Z'dezele din Cejle a fost 1-1, Gianluca Scamacca marcând pentru italieni în minutul 31, egalarea fiind adusă de autogolul lui Giulio Maggiore și minutul 75.

Finalul de meci a fost de coșmar pentru Italia, care a avut doi jucători eliminați în ultimele 10 minute. Sandro Tonali (minutul 84) și Riccardo Marchizza (90+4) au văzut cartonașul roșu. Mijlocașul lui AC Milan a fost eliminat direct, după ce l-a călcat îndelung pe Sasinka, decarul cehilor, iar Marchizza a primit două cartonașe galbene pentru două faulturi.

Spania, victorie clară cu Slovenia

În celălalt meci al grupei, Spania și-a respectat statutul de favorită și a trecut fără emoții de Slovenia, scor 3-0. Toate golurile au venit în a doua parte. Primele două la distanță de doar un minut, autori fiind Javi Puado (minutul 53) și Gonzalo Villar (54), iar reușita de grație în minutul 89, marcatorul fiind Juan Miranda.

Sâmbătă, Italia va juca cu Spania, iar Cehia cu Slovenia.