INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Cristiano Ronaldo, „dublă” cu Elveția + Spania a evitat în ultimul minut eșecul. Toate rezultatele din Liga Națiunilor

Meciurile serii din Liga Națiunilor, liveSCORE pe GSP.ro
Meciurile serii din Liga Națiunilor, liveSCORE pe GSP.ro Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 iunie 2022 23:45 / Actualizat duminica, 05 iunie 2022 23:58

În meciurile de duminică din Liga Națiunilor, Portugalia a învins clar Elveția, scor 4-0, partidă în care Ronaldo a marcat o „dublă”, în timp ce Spania a scos doar un egal chinuit în Cehia, după ce ibericii au marcat pentru 2-2 în prelungiri.

Portugalia - Elveția 4-0 » „Dublă” pentru Ronaldo

La Lisabona, Portugalia s-a distrat cu Elveția, într-un meci în care Cristiano Ronaldo a strălucit. Atacantul lui Manchester United a fost decisiv la golul marcat de William Carvalho din minutul 15. A șutat puternic din lovitură liberă, portarul Kobel a repsin în față, de unde mijlocașul lui Betis a deschis scorul.

Apoi Cristiano a trecut în rolul marcatorului. Găsit de Jota excelent în careu, Ronaldo a marcat fără emoții pentru 2-0 în minutul 35. Atacantul avea să facă „dubla” 4 minute mai târziu, după ce a împins mingea în poarta goală la o respingere greșită a lui Kobel.

Scorul final avea să-l stabilească Joao Cancelo (68). Fundașul lui Manchester City a profitat de o ieșire greșită a lui Kobel și a închis tabela.

FOTO Cele mai tari cadre de la Portugalia - Elveția și Cehia - Spania

+12 FOTO

Cehia - Spania 2-2 » Egal smuls de iberici la ultima fază

Cehia a deschis rapid scorul contra Spaniei, după doar 4 minute. Jakub Pesek a dejucat pasul la ofsaid al defensivei lui Luis Enrique și l-a învins pe Simon. „Furia Roja” a trecut la obișnuitul joc de posesie și a reușit să egaleze în prelungirile primei părți, prin Gavi

Mijlocașul Barcelonei a devenit cel mai tânăr marcator din istoria naționalei Spaniei, la vârsta de 17 ani și 304 zile. Sărbătoarea puștiului catalan a fost stricată de Jan Kuchta

Vârful lui Lokomotiv Moscova puncta în minutul 66, cu un lob. Ibericii au reușit egalarea în minutul 90, prin Inigo Martinez. Și pentru fundașul central al lui Bilbao a fost prima reușită în tricoul „Furiei Roja”.

După aceste două rezultate, Portugalia și Cehia se află pe primele două locuri în grupa 2, ambele cu 4 puncte, urmate de Spania cu 2 puncte și Elveția, fără niciun punct.

FINAL » Portugalia - Elveția 4-0

Portugalia - Elveția, echipe de start

Portugalia: Rui Patricio - Cancelo, Pepe, Danilo Pereira, N. Mendes - Otavio, Carvalho, R. Neves - Jota, C. Ronaldo, Bruno Fernandez
Rezerve: Rui Silva, Diego Costa, Dalot, Duarte, Gueirreiro, Palhinha, J. Moutinho, Andre Silva, Bernerdo Silva, Rafa Leao, Horta, Ricardo Nunes
Antrenor: Fernando Santos

Elveția: Kobel - Mbabu, Frei, Schaar, R. Rodriguez - Sow, Xhaka - Steffren, Shaqir, Vargas - Seferovic
Rezerve: Omlin, Mvogo, Widmer, Okafor, Embolo, Freuler, Bottani, Lotomba, Comert, Gavranovic, Aebischer
Antrenor: Vladimir Petkovic

FINAL » Cehia - Spania 2-2

Cehia - Spania, echipe de start:

Cehia: Vaclik - Zima, Brabec Mateju - Coufal, Sadilek Soucek, Zeleny - Pesek, Kuchta, Lingr
Rezerve: Stanek, Mandous, Jemelka, Kudela, Hlozek, Jurecka, Havek, Junkto, Cerny, Vlkanova, Kral
Antrenor: Jaroslav Silhavy

Spania: Simon - Carvajal, E. Garcia, I. Martinez, M. Alonso - Gavi, Rodri, Koke - Sarabia, Raul De Tomas, Olmo
Rezerve: Sanchez, Raya, Azpilicueta, Pau Torres, Busquets, M. Llorente, Morata, Asensio, Ferran Torres, D. Llorente, Jordi Alba, Soler

FINAL » Kosovo - Grecia 0-1

Țara Galilor - Ucraina, finala barajului pentru calificarea la Cupa Mondială » Echipele probabile la duelul decisiv de la Cardiff

Alegere-surpriză! Antrenorul din Ligue 1 care l-ar putea înlocui pe Pochettino la PSG

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”