INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CELTA - REAL MADRID 1-2

Benzema salvează Madridul și-l duce cu încă un pas spre titlu » Victorie într-un meci cu 3 penalty-uri pentru Real

Celta Vigo - Real Madrid 1-2
Celta Vigo - Real Madrid 1-2 Foto: GettyImages

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 aprilie 2022 21:32 / Actualizat sambata, 02 aprilie 2022 23:11

Real Madrid s-a impus la limită în deplasarea de la Celta Vigo, scor 2-1, într-un meci în care Karim Benzema a fost protagonistul, marcând o „dublă” din penalty și ratând încă o lovitură de la 11 metri.

La primul meci după eșecul umilitor din Clasico, 0-4, Real Madrid avea nevoie de un succes pentru a-și consolida poziția de lider în clasament. Fără Carlo Ancelotti pe bancă, pozitiv la Covid-19 și cu fiul său Davide pe banca tehnică, Real a început în forță meciul de pe „Balaidos”.

Real Madrid are un nou Vincius » „Los Blancos” transferă un brazilian de la Șahtior Donețk
SPANIA

În minutul 17 Nolito l-a faultat în careu pe Eder Militao, iar Karim Benzema, revenit după o accidentare a deschis scorul din penalty.

Celta a reușit egalarea în finalul primei reprize prin Nolito, dar reușita a fost anulată pentru un ofsaid la Iago Aspas. Galicienii au reușit până la urmă să restabilească scorul. Galan a centrat perfect pe jos, iar Nolito l-a învins pe Thibaut Courtois (53).

Celta Vigo - Real Madrid 1-2. „Galacticii”, salvați de Benzema

Minutul 63 a adus un nou penalty pentru Real Madrid. Abia intrat pe teren, Rodrygo, abia intrat pe teren, a căzut de lângă Murillo iar „centralul” Fuertes a dictat o nouă lovitură de pedeapsă spre furia jucătorilor Celtei.

Tot Benzema a executat, dar de această dată golgeterul Realului a fost ghicit de portarul Dituro.

5 minute mai târziu a venit și al treilea penalty pentru „galactici”. Mendy a fost oprit în careu de Vazquez, iar Fuertes a arătat pentru a treia oară punctul cu var. Benzema a marcat și i-a adus Realului o victorie uriașă în lupta pentru titlu.

Cu 8 etape înainte de final, Real Madrid are 69 de puncte, cu 12 puncte peste Sevilla, aflată pe locul secund, dar și cu un meci în minus.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Situație neverosimilă în meciul lui Bayern » Echipa lui Lewandowski a jucat cu 12 oameni pe teren! Ce au făcut arbitrii
FREIBURG – BAYERN 1-4
Încă o echipă din Serie A îl monitorizează atent pe Alexandru Cicâldău!
ITALIA

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă