INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA DEL REY

REZUMAT VIDEO Barcelona, thriller cu 7 goluri în Cupa Spaniei! Xavi, salvat de rușine în minutul 104

Thriller în Copa del Rey: Barcelona a trecut la limită, 4-3 după prelungiri, de CF Intercity, grupare din Liga 3, în faza „16-imilor”.

Articol de GSP - Publicat joi, 05 ianuarie 2023 09:31 / Actualizat joi, 05 ianuarie 2023 09:45

Fără vedete ca Ter Stegen, Pedri sau Lewandowski în primul „11”, trupa lui Xavi s-a chinuit serios pe arena Camp Municipal Antonio Solana din Alicante, unde au asistat la partidă 26.000 de spectatori.

Cea mai apreciată imagine din istorie conține un FALS! Ce nu știa Lionel Messi când a făcut poza
ARGENTINA

Rezumat VIDEO » CF Intercity - Barcelona 3-4. Dramatism în Copa del Rey

Meciul părea la îndemâna oaspeților după golul marcat cu capul de Araujo, în urma unui corner ('4). Duelul a luat însă o întorsătură incredibilă în partea secundă, una câștigată de CF Intercity.

Soldevila a egalat tot după o lovitură de la colțul terenului ('59), apoi Dembele l-a executat pe portarul Campos dintr-o situație de unu contra unu ('67), dar același Soldevila a readus-o în avantaj pe gruparea aflată la retrogradare în Liga 3 din Spania (locul 16/20) - „cap” superb la colțul lung. Ultimele minute au fost, de asemenea, electrizante.

Raphinha a fost la capătul unei centrări excelente semnate de Alba ('77), moment în care Barcelona era în „optimi”. Soldevila n-a fost de acord cu un final liniștit de meci și a izbutit hattrickul pe contraatac ('86). Prelungiri!

În reprizele adiționale, Barcelona a făcut în cele din urmă diferența. Execuția deviată a lui Fati din interiorul careului ('104) a calificat-o pe formația blaugrana în optimile de finală.

Echipele de start

Intercity: Campos - Jaime, Murria, Pérez, Romero - Belotti, Galvez, Mari - Roige, Soldevila, Pinan
Antrenor: Gustavo Siviero

Barcelona: Pena - Bellerin, Kounde, Araujo, Alba - Kessie, Busquets, Torre - Dembele, Memphis, Ferran
Antrenor: Xavi

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Real Madrid, victorie chinuită pe terenul unei formații de liga a patra, în faza 16-imilor Cupa Regelui
CACERENO - REAL MADRID 0-1