INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - ARSENAL 0-1

VIDEO + FOTO „Tunarii” au revenit pe primul loc » Arsenal a bătut-o pe Chelsea și conduce în clasamentul Premier League

Arsenal - Chelsea, live/ foto: Imago Images +6   FOTO
Arsenal - Chelsea, live/ foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 noiembrie 2022 15:53 / Actualizat duminica, 06 noiembrie 2022 16:41

Chelsea a pierdut acasă cu Arsenal, scor 0-1, în etapa #15 din Premier League.

Toate rezultatele etapei #15 din Premier League

Derby-ul londonez de pe Stamford Bridge a avut un ritm bun, însă ocaziile mari au lipsit. Arsenal a fost în general mai periculoasă. White a urcat bine șin ataca și a trimis un șut pe lângă poartă, apoi Gabriel Jesus a ratat la câțiva centimetri golul, după centrarea perfectă a lui Martinelli. După pauză, tot „tunarii” au fost la timonă.

Bucurie fără margini la Manchester City » Haaland a adus victoria la ultima fază + Cum a reacționat Guardiola
Manchester City - Fulham 2-1

Mai întâi, Jesus a ratat o ocazie uriașă, singur cu portarul Mendy. La cornerul rezultat, defensiva lui Chelsea a făcut gafe în lanț. Apărătătorii „albaștrii” nu au reușit să respingă din fața porții, mingea a ajuns la stoperul Gabriel, iar brazilianul a împins-o simplu în poartă, dintr-un metru.

Pe final nu au mai existat ocazii, principalul eveniment fiind un scandal iscat în prelungiri între Chalobah și Xhaka. Arbitrul Michael Oliver nu le-a arătat celor doi cartonașul galben.

Arsenal conduce clasamentul din Premier League

După meciul solid și victoria cu Chelsea, Arsenal a trecut din nou pe locul 1 în Premier League. „Tunarii” au devansat-o pe Manchester City cu două puncte (34 față de 32). Chelsea a rămas pe locul 7 în campionatul Angliei. „Albaștrii” au două puncte sub Newcastle, echipa de pe locul 4, ultimul care duce în Champions League.

+2 FOTO

FINAL » Chelsea - Arsenal 0-1

Chelsea - Arsenal, echipe de start:

Chelsea (4-3-3): E. Mendy - Azpilicueta, T. Silva, Chalobah, Cucurella - Mount, Jorginho, Loftus-Cheek - Havertz, Aubameyang, Sterling
Rezerve: Bettinelli, Koulibaly, Gallagher, Hall, Kovacic, Zakaria, Pulisic, Ziyech, Broja
Antrenor: Graham Potter

Arsenal (4-2-3-1): Ramsdale - White, Saliba, Gabriel, Zinchenko - Partey, Xhaka - Saka, Odegaard, Martinelli - Jesus
Rezerve: Turner, Tierney, Holding, Cedric, Lokonga, Elneny, Vieira, Nelson, Nketiah
Antrenor: Mikel Arteta

Stadion: Stamford Bridge
Arbitru: Michael Oliver

Gerard Pique, în lacrimi după ultimul meci pentru Barcelona: „Mă voi întoarce. M-am născut aici, voi muri aici!”

Nu l-au menajat pe Tătărușanu după meciul decis în ultimele minute: „Măcar să încerce!”