INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

FOTO Derby-urile londoneze nu dezamăgesc! Condusă cu 2-0, Arsenal a revenit în ultimul sfert de oră pe Stamford Bridge

Arsenal și Chelsea au remizat, scor 2-2, în derby-ul rundei cu numărul 9 din Premier League. +12   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 21:29 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 21:34

Derby-ul de pe Stamford Bridge a fost prefațat de un moment de reculegere în memoria lui Sir Bobby Charlton. O ploaie tipic londoneză a îngreunat jocul în primele minute. Energizați de picăturile reci au fost elevii lui Mauricio Pochettino.

Sir Bobby Charlton a murit » Legendarul fotbalist avea 86 de ani
DECES

Gazdele au exercitat un presing agresiv, iar răsplata a venit în minutul 15. Saliba a comis un henț în propriul careu, Palmer și-a asumat executarea penalty-ului și nu a greșit.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Chelsea - Arsenal

+8 FOTO

Arsenal a arătat prea puțin, incomodată în continuare de agresivitatea albaștrilor.

„Tunarii” au mai primit o lovitură în debutul părții secunde. Mykhailo Mudryk a vrut să centreze, a greșit execuția și a reușit un gol pe care nu-l va uita curând. Arteta a mutat, i-a trimis în teren pe Nketiah și Smith Rowe, dar semnalul revenirii a fost dat de „metronomul” de la mijlocul terenului. Rice a profitat de o greșeală în apărarea lui Chelsea și a înscris de la mare distanță.

Managerul oaspeților a riscat totul, a introdus și „arma secretă”, pe Trossard. Belgianul n-a dezamăgit. Servit bine de Saka, o centrare la colțul lung, peste toată defensiva, Leandro a egalat. Era minutul 84. Nu s-a mai întâmplat mare lucru până în momentul fluierului final.

Arsenal rămâne neînvinsă în actuala ediție de campionat și o egalează provizoriu pe Manchester City în fruntea clasamentului. Tottenham, la un punct în spate, are meci luni cu Fulham.