INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA

video Chelsea a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor » Victorie dramatică în finala cu Palmeiras

Chelsea, noua campioană mondială a cluburilor/ foto: gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2022 22:07 / Actualizat duminica, 03 aprilie 2022 12:49

Chelsea este noua campioană mondială a cluburilor, după ce a câștigat în prelungiri, scor 2-1 (1-1 după 90 de minute), finala cu brazilienii de la Palmeiras.

Pentru londonezi este prima Cupă Mondială a Cluburilor din istorie, după ce în 2012 pierdeau finala împotriva lui Corinthians, o altă echipă braziliană.

Două „roșii” și 4 goluri » Al Ahly câștigă finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor
CAMPIONATUL MONDIAL AL CLUBURILOR

Chelsea, victorie dramatică împotriva lui Palmeiras

Prima repriză dintre Chelsea și Palmeiras a fost echilibrată, fără mari ocazii la cele două porți. Fundașul Thiago Silva a fost cel mai aproape de gol, dar șutul său de la distanță din minutul 45+2 a fost respins de sub bară de portarul Weverton.

Manchester United, un nou pas greșit în Premier League + Ronaldo, tot fără gol marcat în acest an
MANCHESTER UNITED

Repriza secundă a început foarte bine pentru câștigătoare UEFA Champions League. Lukaku a reușit să deschidă scorul în minutul 55, după o centrare perfectă a lui Hudson-Odoi. Atacantul belgian a înscris cu o lovitură perfectă de cap.

Palmeiras, câștigătoarea Copa Libertadores (echivalentul Ligii Campionilor pentru zona Americii de Sud), a primit un penalty în minutul 62, după consultarea VAR. Brazilianul Raphael Veiga a transformat fără emoții, iar scorul devenea 1-1.

Christian Pulisic a ratat o mare ocazie în minutul 73, când șutul său a trecut milimetric pe lângă poartă. Scorul a rămas egal, iar meciul a intrat în prelungiri.

Kai Havertz, din nou decisiv

Germanul Kai Havertz a ieșit din nou la rampă într-o finală, iar în minutul 117 a marcat golul victoriei pentru Chelsea. Mijlocașul ofensiv a transformat un penalty obținut cu ajutorul VAR-ului.

Havertz a marcat golul decisiv pentru Chelsea și în finala Ligii Campionilor din 2021, câștigată de londonezi cu 1-0 împotriva lui Manchester City.

70de milioane de euro este cota lui Kai Havertz, conform transfermarkt.com

„Este fantastic. După ce am devenit campionii Europei anul trecut, acum suntem campionii Lumii. Parcă sună chiar mai bine. Să fiu sincer, am avut emoții la penalty. De obicei eu sunt al treilea executant, dar acum primii doi nu mai erau pe teren”, a declarat Havertz la finalul meciului cu Palmeiras.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Revoltă la Galatasaray: „Dați-vă jos tricourile și jucați așa!” + Fanii au cerut demisia conducerii

Napoli - Inter 1-1 » Lupta pentru titlu în Serie A rămâne deschisă