INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Napoli - Inter 1-1 » Lupta pentru titlu în Serie A rămâne deschisă

Napoli - Inter / Foto: gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2022 20:03 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 22:52

Napoli și Inter au remizat, scor 1-1, în derby-ul etapei cu numărul 25 din Serie A.

Totul despre etapa #25 din Serie A

Napoli a dominat prima repriză, iar în minutul 4 avea deja prima ocazie. Fundașul Di Lorenzo a trimis puțin pe lângă poartă, din marginea careului. Deschiderea scorului a venit însă 3 minute mai târziu, când Insigne a transformat un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului.

Echipa lui Spalletti și-a continuat prestația sclipitoare, iar în minutul 12 a fost aproape să marcheze al doilea gol. Polonezul Zielinski a șutat precis din marginea careului, dar mingea a nimerit bara porții lui Handanovic.

Inter rămâne lider în Serie A

Inter a egalat imediat după pauză, când Edin Dzeko a profitat de gafele fundașilor adverși. Bosniacul a rămas singur cu portarul și a trimis puternic sub bară. Campioana Italiei a fost salvată de portarul Handanovic, care a apărat fantastic în fața lui Elmas, în minutul 69.

Nu au mai fost mari ocazii până la final, iar meciul s-a terminat la egalitate. Inter rămâne lider în Serie A, cu 54 de puncte după 24 de etape jucate. Napoli este pe locul secund, la o lungime sub „nerazzurri”, dar cu un meci în plus.

Napoli - Inter 1-1

Napoli - Inter, echipe de start:

NAPOLI: Ospina; Di Lorenzo, Koulibaly, Rrahmani, Mario Rui; Lobotka, Fabian Ruiz; Politano, Zielinski, Insigne; Osimhen
Rezerve: Anguissa, Demme, Elmas, Ghoulam, Jesus, Malcuit, Marfella, Meret, Mertens, Ounas, Petagna, Zanoli
Antrenor: Luciano Spalletti

INTER: Handanovic; Skriniar, De Vrij, Dimarco; Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Dzeko, Lautaro
Rezerve: I. Radu, Caicedo, Carboni, Cordaz, D'Ambrosio, Darmian, Gagliardini, Kolarov, Ranocchia, Sanchez, Vidal
Antrenor: Simone Inzaghi

Stadion: Diego Armando Maradona (Napoli)
Arbitru: Daniele Doveri

Manchester United, un nou pas greșit în Premier League + Ronaldo, tot fără gol marcat în acest an
MANCHESTER UNITED
Meci neverosimil în Bundesliga » Bayern a încasat 4 goluri în 30 de minute de la o nou-promovată