INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Chelsea - Tottenham 0-0 » Echipa lui Jose Mourinho devine lider în Premier League!

Chelsea - Tottenham, liveTEXT pe GSP.ro // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 noiembrie 2020 18:20 / Actualizat duminica, 29 noiembrie 2020 20:30

Chelsea și Tottenham au remizat, 0-0, în derby-ul etapei 10 din Premier League, astfel că echipa lui Jose Mourinho a devenit lider în Anglia.

Toate rezultatele și programul etapei 10 din Premier League pot fi văzute AICI

Liverpool a fost detronată de Tottenham în fruntea clasamentului din Premier League. Punctul obținut de Spurs pe „Stamford Bridge” îi permite echipei lui Jose Mourinho să acumuleze 21 de puncte, la fel de multe ca Liverpool. Diferența dintre cele două este reprezentată de golaveraj, „pintenații” având unul superior (+12, față de +5).

Chelsea rămâne pe locul 3, cu 19 puncte. „Albaștrii” ar fi devenit lideri cu o victorie, însă nu au putut trece de apărarea încăpățânată a lui Mourinho. Gazdele au marcat o dată, în startul partidei, prin Timo Werner, însă golul său a fost anulat pentru ofsaid. Marile ocazii ale primei reprize le-au aparținut oaspeților, Bergwijn și Aurier trecând pe lângă deschiderea scorului, în timp ce gazdele au fost mai aproape de a înscrie în a doua parte.

Abraham a trimis un șut periculos care a trecut pe lângă, apoi tentativa lui Mason Mount a fost parată de Hugo Lloris. Giroud a avut o ocazie imensă în minutele de prelungiri, când o pasă neglijentă a stoperului Joe Rodon i-a pus mingea pe tavă, însă francezul a șutat slab.

Clasament Premier League:

Chelsea - Tottenham 0-0

Chelsea - Tottenham, echipe de start:

Chelsea: E. Mendy - James, Zouma, T. Silva, Chilwell - Kovacic, Kante, Mount - Ziyech, Abraham, Werner
Rezerve: Arrizabalaga, Azpilicueta, Rudiger, Jorginho, Havertz, Pulisic, Giroud
Antrenor: Frank Lampard

Tottenham: Lloris - Aurier, Rodon, Dier, Reguilon - Sissoko, Hojbjerg - Son, Ndombele, Bergwijn - Kane
Rezerve: Hart, D. Sanchez, Davies, Lo Celso, Bale, Lucas, Carlos Vinicius
Antrenor: Jose Mourinho

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Brighton - Liverpool 1-1 » VAR împotriva „cormoranilor”: 3 decizii l-au scos din minți pe Klopp + Salah, nervos la schimbare

Barcelona a pus ochii pe doi superfotbaliști de la Liverpool! Clauza secretă din spatele mutării