INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS ROMA - SASSUOLO 2-1

VIDEO Chiricheș, martor la meciul 1.000 al lui Mourinho: „A fost cursa unui copil de 12 ani”

Jose Mourinho
Jose Mourinho Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 13 septembrie 2021 09:18 / Actualizat luni, 13 septembrie 2021 13:14

La 58 de ani, Jose Mourinho a atins o bornă istorică. La golul victoriei din prelungiri, antrenorul portughez a sprintat pe pistă până la peluză, sărind pe jucători și bucurându-se în fața galeriei. Roma a câștigat în final, 2-1 cu Sassuolo.

Ce zi pentru José Mourinho! Meciul 1.000 în carieră, cu o victorie în prelungiri la Roma, 2-1 în fața lui Sassuolo.

Vlad Chiricheș și coechipierii săi au cedat în final, după o confruntare nebună, cu o mulțime de ocazii la ambele porți.

Jose Mourinho: „Am fost un mincinos”

Mou a recunoscut: „Am fost un mincinos toată săptămâna spunând că nu va fi o partidă specială. Chiar era un număr special pentru mine. Îmi voi aminti întotdeauna că acesta a fost jocul 1.000. Nu voiam să pierd, mi-era frică să nu rămân cu o înfrângere ca amintire”.

Portughezul evidențiază senzația trăită pe „Olimpică” duminică seară, „o senzație incredibilă, se putea termina 6-6 sau 7-7, puteau învinge ei, dar am câștigat noi”.

După golul lui El Shaarawy (90+1), a sprintat pe pista arenei până la peluză, sărind pe jucători, în fața galeriei: „În acele clipe, nu mai aveam 58 de ani, ci 12-14, când am început să visez. A fost cursa unui copil”.

9echipe a avut Mou: Benfica, Leiria, Porto, Chelsea (de două ori), Inter, Real Madrid, Man. United, Tottenham și Roma

The Special One, după 21 de ani

Au trecut 21 de ani de la debutul său. Pe 21 septembrie 2000, José, care fusese inițial doar translatorul lui Bobby Robson și al lui Louis van Gaal la Barcelona, era numit antrenor la Benfica.

„Sper să vă transmit câte ceva din ce m-au învățat Van Gaal și Robson”, le-a spus „vulturilor” la prezentare. Avea 37 de ani. A rezistat doar 10 meciuri și 76 de zile pe banca lusitanilor.

25de trofee a cucerit José Mourinho în carieră, inclusiv două Ligi ale Campionilor, cu Porto (2004) și Inter (2010)

Acela a fost începutul. Astăzi, este unul dintre marii tehnicieni ai planetei. The Special One.

José Mourinho în carieră: 1.000 de meciuri, 638 de victorii, 204 egaluri, 158 de eșecuri, 63,8% succese

Chiricheș, nota 6 în Gazzetta și Corriere

Un meci foarte greu pentru Vlad Chiricheș pe „Olimpico” în fața jocului în viteză maximă al romanilor. L-a scăpat de câteva ori pe Abraham.

Totuși, dacă nu ar fi fost golul din prelungiri al lui El Shaarawy, putea fi mulțumit cu 1-1. S-a terminat însă 2-1 pentru giallorossii și căpitanul „naționalei” a primit 6,5 în Sportmediaset, dar numai 6 în Gazzetta și Corriere dello Sport.