INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

Hatrick de senzație în Ligue 1 » Jucătorul revelației din Franța a scris istorie

Lois Openda/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 12 martie 2023 18:10 / Actualizat duminica, 12 martie 2023 18:47

Lois Openda (23 de ani), atacantul lui Lens, a reușit cel mai rapid hattrick din ultimii 50 de ani în Ligue 1, în victoria echipei sale cu Clermont, 4-0.

Openda a marcat 3 goluri în 4 minute și 30 de secunde, record în ultima jumătate de secol în prima ligă franceză, potrivit statisticienilor de la Opta. Precedentul record data din 2005, când Matt Moussilou dădea un hattrick în 4 minute și 34 de secunde pentru Lille, într-un meci cu Istres.

Pierdere importantă pentru Manchester United » Casemiro se va alege cu o suspendare imensă!
Manchester United - Southampton

Openda a reușit cel mai rapid hattrick din ultimii 50 de ani în Ligue 1

Openda a deschis scorul în minutul 31, cu un șut din unghi. A reușit dubla în minutul 34, după o gafă imensă a apărării adverse, iar câteva secunde mai târziu a făcut 3-0, din postură de 1 la 1 cu portarul lui Clermont.

Openda a contribuit și la golul 4 al lui Lens. I-a pasat decisiv lui Claude-Maurice, care a finalizat cu sânge rece. Openda a ajuns la 12 goluri în acest sezon de Ligue 1. Belgianul are și două pase decisive pentru Lens, revelația sezonului (locul 3, sub PSG și OM).

12 milioane de euroeste cota lui Openda, potrivit Transfermarkt.com

Spectacol fără goluri între „diavoli” și „sfinți” » United s-a încurcat acasă cu ultima clasată
Manchester United - Southampton 0-0
Arsenal continuă cursa spre titlu » Victorie fără drept de apel cu Fulham! Clasamentul din Premier League