INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - SOUTHAMPTON 0-0

VIDEO + FOTO Spectacol fără goluri între „diavoli” și „sfinți” » United s-a încurcat acasă cu ultima clasată

Manchester United - Southampton/ foto: Imago Images +5   FOTO
Manchester United - Southampton/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 12 martie 2023 17:54 / Actualizat duminica, 12 martie 2023 18:01

Manchester United și Southampton au remizat, scor 0-0, în etapa #27 din Premier League.

Manchester United a controlat prima jumătate de oră, dar coordonatele meciului s-au schimbat din minutul 33. Casemiro a fost eliminat pentru un fault asupra lui Alcaraz. Brazilianul a atacat mingea cu talpa în față și l-a lovit și pe jucătorul lui Southampton, ulterior.

Pierdere importantă pentru Manchester United » Casemiro se va alege cu o suspendare imensă!
Manchester United - Southampton

A primit inițial galben, dar Anthony Taylor și-a schimbat decizia după ce a revăzut faza pe monitorul VAR. Din lovitura liberă care a urmat, Ward-Prowse a fost aproape de gol. Șutul specialistului la fazele fixe a fost deviat de zid, puțin pe lângă poarta lui De Gea.

United a ratat o ocazie uriașă și în inferioritate. Bruno a centrat bine din lovitură liberă, Varane s-a aflat la finalizare, dar l-a luat la țintă pe portarul „sfinților” din careul mic.

Două bare în repriza a doua în Manchester United - Southampton

După pauză, jocul a fost echilibrat și ambele echipe au avut ocazii imense. Southampton putea lovi prima, pe contraatac. Walcott a rămas singur cu De Gea, a tras cu stângul la colțul lung, insuficient de tare pentru a-l putea învinge pe spaniol. Apoi, Bruno Fernades a lovit bara, cu un șut din afara careului.

Și „sfinții” au avut o bară, prin Walker-Pieters. Fundașul dreapta a șutat năpraznic cu stângul, la lung, însă De Gea a fost salvat de bară.

Clasamentul din Premier League

Manchester United este pe locul 3 în Premier League, cu 50 de puncte în 26 de meciuri. Southampton este ultima, cu 22 de puncte.

FINAL. Manchester United - Southampton 0-0

• Click AICI pentru statistici
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • Casemiro a fost eliminat în minutul 33, pentru un atac cu talpa în față. Inițial a primit galben, dar Anthony Taylor și-a schimbat decizia după ce a revăzut faza la monitorul VAR
  • Walcott a ratat o mare ocazie în minutul 64. A scăpat singur cu De Gea pe un contraatac, dar nu a putut să îl învingă pe spaniol

+1 FOTO

Manchester United - Southampton, echipe de start:

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Varane, L. Martinez, Shaw - Casemiro, B. Fernandes - Antony, Sancho, Rashford - Weghorst
Antrenor: Erik Ten Hag

Southampton: Bazunu - Walker-Pieters, Bednarek, Bella-Kotcha, Perraud - Ward-Prowse, Lavia - Walcott, Alcaraz, Sulemana - Adams
Antrenor: Ruben Selles

Ce fac stranierii în acest weekend: Pușcaș, implicat într-un gol esențial pentru Genoa » Programul complet + Rezultatele