INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Contre dure şi acuze de blat între Gundogan şi un președinte de club, după o postare a mijlocaşului: "Aţi jucat în 12 oameni, cu arbitrul!'

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat duminica, 12 martie 2017 20:33

Ilkay Gundogan, fotbalistul lui Manchester City, a ţinut să-i felicite pe Twitter pe cei de la FC Barcelona pentru revenirea spectaculoasă din meciul cu PSG, însă lucrurile au luat o turnură neaşteptată.

Internaţionalul german a comparat meciul catalanilor cu "sfertul" de finală Champions League din sezonul 2012/2013, dintre Dortmund şi Malaga. La acel moment, mijlocaşul juca pentru nemţi, iar Borussia reuşea o întoarcere de scor incredibilă.

După 0-0 în tur, formaţia germană era condusă cu 2-1, în minutul 90, pe teren propriu. Totuşi, partida s-a încheiat cu victoria lui Dortmund, scor 3-2, după golurile din prelungiri ale lui Reus şi Santana.

La fel ca în Barcelona - PSG, meciul a fost presărat cu greşeli de arbitraj, "centralul" întâlnirii validând două goluri, de fiecare parte, deşi au fost înscrise din poziţie de offside.

"Victoria Barcelonei îmi aduce aminte de cea a Borussiei Dortmund contra celor de la Malaga, în 2013. Incredibil! Felicitări Barcelona şi, în special, Borussiei!", a fost mesajul iniţial postat de Gundogan pe Twitter.

Acesta a primit o replică din partea lui Abdullah N Al Thani, preşedintele clubului Malaga: "Eşti fericit că aţi câştigat în 12 oameni, cu arbitrul?".

Gundogan nu s-a lăsat mai prejos şi a postat o fotografie din care reiese poziţia de offside din care spaniolii au marcat golul al doilea: "Ce spui despre golul de 1-2, marcat din ofsaid de Eliseu?".

La rândul său, preşedintele andaluzilor a postat două imagini în care se observă două poziţii de offside la faza în care Borussia reuşea golul de 3-2, din minutul 94: "Aşa cum am zis, echipa ta a jucat în 12!".

La două zile după această discuţie, pe 10 martie, preşedintele din Qatar a dorit să pună capăt disputei, nu înainte să mai facă încă o dată referire la meciul din 2013.

"Eşti fericit că echipa ta a jucat acel meci în 12 oameni, incluzându-l şi pe arbitru? Dragă Gundogan, o scurtă întrebare: Ce părere ai despre oamenii care au pariat pe acel meci în prelungiri?

În fine. Asta face parte din trecut, nu vreau să mai redeschid discuţii vechi. Ţi-am răspuns pentru că ai menţionat clubul Malaga şi am vrut să-mi spun opinia", a încheiat Abdullah N Al Thani.

După victoria cu Malaga, Borussia a ajuns până în finala Ligii Campionilor, unde a fost învinsă de Bayern Munchen, 1-2. În semifinale, echipa antrenată la acea vreme de Jurgen Klopp a eliminat-o pe Real Madrid.

86 de minute a evoluat Gundogan pentru Dortmund în partida cu Malaga, fiind schimbat cu Hummels, la scorul de 1-2

sursa: twitter.com

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”