INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Ronaldo a încheiat anul cu gol marcat, al 54-lea din 2023, și anunță: „În 2024 la fel!”

Cristiano Ronaldo // foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 31 decembrie 2023 10:36 / Actualizat duminica, 31 decembrie 2023 10:44

Al Nassr a învins-o cu 4-1 pe Al Taawon în etapa 19 a campionatului din Arabia Saudită. Cristiano Ronaldo (38 de ani) a înscris și a încheiat anul cu 54 de goluri marcate.

Cu Al Hilal la 10 puncte în față, Al Nassr avea nevoie să încheie anul cu o victorie, în deplasare la Buraidah, cu Al Taawon.

Începutul de meci le-a aparținut gazdelor, care au deschis scorul în minutul 13 prin El Mahdioui. Acesta a ratat penalty-ul, dar mingea a revenit la el și nu a iertat a doua oară.

„Timpul trece, leafa merge” » Au păcălit și 2023: TOP 10 cele mai crunte dezamăgiri din Superliga
BILANȚ

Numai 13 minte a fost Al Taawon în avantaj, pentru că Marcelo Brozovic a restabilit egalitatea în minutul 26, după o fază foarte frumoasă la care au participat Talisca și Ronaldo.

Aymeric Laporte, gol cu capul în '35, a stabilit scorul pauzei, 1-2.

VIDEO. Cristiano Ronaldo a încheiat anul cu gol în Al Taawon - Al Nassr 1-4

În partea a doua, gazdele au rezistat doar 5 minute fără gol primit. Otavio a profitat de o respingere greșită și a înscris pentru 1-3. Tabela a închis-o Cristiano Ronaldo în minutul 90+2, gol cu capul de pe 6 metri după centrarea lui Seko Fofana.

Cristiano Ronaldo, după golul #54 din 2023: „La anul vreau la fel!”

A fost al 54-lea gol înscris de Ronaldo în acest an calendaristic. Portughezul este cel mai bun marcator din 2023.

După meci, el a spus că „sunt foarte fericit, a fost un an bun pentru mine individual și la nivel colectiv. Am înscris atât de multe goluri, le-am ajutat mult pe Al Nassr și naționala Portugaliei. Mă simt bine, fericit și anul viitor voi încerca să repet performanța”.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Barcelona a găsit următorul număr 10 al echipei și pregătește ofertă de 45 de milioane de euro
SPANIA
Sefer a intrat în minutul 61 și a făcut SHOW!
ISRAEL

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”