INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SAUDI PRO LEAGUE

FOTO Ciprian Tătărușanu a luat 8! Cristiano Ronaldo i-a provocat cea mai mare umilință din carieră

Articol de - Publicat marti, 02 aprilie 2024 23:13 / Actualizat miercuri, 03 aprilie 2024 01:24

Cristiano Ronaldo (39 de ani) l-a „mitraliat” pe Ciprian Tătărușanu în AbhaAl Nassr, meci din etapa a 26-a din Saudi Pro League, terminat cu umilitorul scor de 8-0 pentru echipa starului lusitan! CR7 a fost schimbat la pauză, după ce a bifat un hattrick în poarta lui Tătărușanu și a oferit alte două pase de gol. A fost cea mai mare umilință din cariera fostului portar al României, care în decembrie, anul trecut, pierduse cu 7-0, cu Al Hilal.

Starul portughez a deschis scorul în minutul 11 al partidei dintr-o lovitură liberă, din poziție centrală, de la aproximativ 17 metri.

Adrian Mutu, pregătit să demisioneze: „Mă simt umilit! Nu îi pot ierta pe jucători. Mâine anunț clubul”
Corvinul - CFR Cluj 4-0

FINAL. Abha – Al Nassr 0-8

• Au marcat: Cristiano Ronaldo (11, 21, 42), Sadio Mane (33), Al Sulaiheem (44), A. Ghareeb (51), Al Elewai (63), Al Kuwaykibi (86)
Golul de 3-0 marcat de Sadio Mane din pasa lui Cristiano Ronaldo
Golul de 1-0 marcat de Cristiano Ronaldo
Golul de 2-0 marcat de Cristiano Ronaldo
+11 FOTO

Fostul portar al naționalei României nu a putut să scoată o minge trimisă de Ronaldo pe centrul porții, pe direcția românului. Tătărușanu a întins piciorul ca la handbal, ceea ce nu a fost suficient pentru a-l opri pe lusitan în drumul către gol.

Cristiano Ronaldo și-a trecut în cont dubla, în minutul 21 al meciului, tot din lovitură liberă! De data aceasta, locul execuției lui Ronaldo a fost de la aproximativ 24-25 de metri, ușor pe partea stângă. CR7 a trimis un balon plasat la colțul lung, iar Tătărușanu nu a avut reacție, neîncercând nici măcar să plonjeze.

Cristiano Ronaldo, coșmarul lui Ciprian Tătărușanu

În minutul 33, Cristiano Ronaldo a trecut în rolul servantului pentru Sadio Mane. Ronaldo i-a trimis din careu, de pe partea stângă, pe jos o centrare lui Mane, care din poziție centrală a marcat cu poarta goală. Tătărușanu a fost aproape să respingă pasa de gol livrată de CR7, însă din nou portarul român nu a fost inspirat.

Cristiano Ronaldo a continuat spectacolul din prima repriză. În minutul 42, lusitanul și-a trecut în cont tripla, după ce l-a lobat din alergare pe portar din afara careului, cu Tătărușanu ieșit la 8-9 metri de poarta lui!

CR7 și-a încheiat repriza de vis și coșmarul din prima parte pentru Tătărușanu cu o pasă de gol. În minutul 44, scăpat singur în careul advers, Ronaldo i-a pasat pe lângă Tătărușanu lui Al Sulaiheem, care a stabilit cu poarta goală scorul primei reprize: 5-0 pentru Al Nassr.

Echipa lui Ciprian Tătărușanu, calcată în picioare și fără Cristiano Ronaldo și Sadio Mane

La pauză, Cristiano Ronaldo și Sadio Mane au fost înlocuiți. Chiar și fără vedetele lui Al Nassr a continuat coșmarul pentru Ciprian Tătărușanu. Formația pregătită de Luis Castro a mai înscris de trei ori în a doua repriză, prin A. Ghareeb (51), Al Elewai (63) și Al Kuwaykibi (86).

În urma acestui rezultat, Al-Nassr, aflată pe locul 2 deja, adună 62 de puncte și ajunge la 12 „lungimi” distanță de liderul Al Hilal. Abha rămâne cu 22 de puncte, pe penultimul loc, retrogradabil (17 din 18), la două puncte în spatele formației Al Akhdoud (locul 15 de menține în Saudi Pro League)

Celelalte umilințe din cariera lui Ciprian Tătărușanu

• Al Hilal – Abha 7-0 (decembrie 2023)
  • Abha - Al Ahli 0-6 (noiembrie 2023)
  • Dinamo - Gloria Bistrița 5-0 (aprilie 2009)
  • Rapid - FCSB 5-1 (aprilie 2010)
  • FCSB - Stuttgart 1-5 (noiembrie 2012)
  • Spania - România 5-0 (noiembrie 2019)
  • AC Milan - Sassuolo 2-5 (ianuarie 2023)

VIDEO Euro GSP » Narcis Drejan vorbește despre retragerea lui Messi și Ronaldo + cum comentează arabii meciurile

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”