INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA - IRLANDA 2-1

Gest violent al lui Ronaldo, în seara în care a intrat definitiv în istorie! Twitter-ul „a erupt”: „Ăsta e GOAT-ul vostru?!”

Gestul lui Cristiano Ronaldo din meciul cu Irlanda / Sursă foto: ABP Live +6   FOTO
Gestul lui Cristiano Ronaldo din meciul cu Irlanda / Sursă foto: ABP Live

Articol de GSP - Publicat joi, 02 septembrie 2021 08:29 / Actualizat joi, 02 septembrie 2021 15:31

Cristiano Ronaldo (36 de ani) a adus victoria Portugaliei în triumful cu Irlanda, scor 2-1, iar „dubla” lusitanului a intrat definitiv în istorie, CR7 devenind liderul all-time al marcatorilor de la echipele naționale (111 goluri).

Cele două goluri reușite de Ronaldo pe final au salvat Portugalia, dar și impresia lăsată de atacant în prima repriză. Asta pentru că superstartul care abia ce a semnat cu Manchester United a fost protagonistul unui gest nesportiv intens criticat pe rețelele de socializare

Cristiano Ronaldo, gest violent în Portugalia - Irlanda

În minutul 15, la 0-0, Portugalia a beneficiat de un penalty. În timp ce Cristiano Ronaldo își pregătea „ritualul” obișnuit de dinaintea loviturii de pedeapsă, Dara O'Shea, fotbalistul lui West Bromwich Albion, a decis să-l tachineze pe Ronaldo, irlandezul împingându-i acestuia mingea de la punctul cu var.

Gestul l-a scos din sărite pe Ronaldo, care l-a bruscat pe O'Shea când acesta se întorsese cu spatele. Cristiano l-a lovit cu palma peste umăr și n-a primit „galben”, dar a ratat penalty-ul.

Reacțiile pe Twitter la adresa lui Ronaldo:

• „Acesta este GOAT-ul vostru? (n.r - Greatest of All Time - Cel mai bun din toate timpurile)
  • „Ar fi trebuit să fie eliminat, fără dubii”
  • „Atât de departe de Messi când vine vorba de sportivitate”
  • „A lovit pe cineva, ar fi trebuit să fie eliminat, e clar de cartonaș roșu”

Încă o pagină de istorie scrisă de Cristiano Ronaldo

Selecționerul Portugaliei, Fernando Santos, a avut la dispoziție toate vedetele, în frunte cu Ronaldo, Jota, Andrei Silva, Bernardo Silva sau Bruno Fernandes, dar a tremurat până în prelungiri pentru victoria cu Irlanda, scor 2-1. Cristiano Ronaldo a avut șansa de a deschide scorul în minutul 15, dar a irosit un penalty.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 45, prin Egan. Tot starul revenit recent la Manchester United a avut ultimul cuvânt. A egalat în minutul 89 și s-a desprins de Ali Daei în fruntea clasamentului all-time al marcatorilor pentru echipele naționale. Ronaldo și-a desăvârșit opera în al 8-lea minut al prelungirilor. A adus victoria și ajuns la 111 reușite.

Cristiano Ronaldo / Sursă foto: twitter.com/selecaoportugal
+2 FOTO
  • Cristiano Ronaldo / Sursă foto: twitter.com/selecaoportugal

Seară spectaculaosă în preliminarii

Etapa cu numărul 4 a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din Qatar a debutat miercuri cu înfruntări extrem de spectaculoase. Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria echipelor naționale, jucătorul lui FCSB, Risto Radunovic, a marcat un gol decisiv în meciul cu Turcia, iar Bosnia lui Mateo Susic (CFR) a încurcat Franța, chiar la ea acasă. Toate detaliile, AICI!

Seară incredibilă în preliminariile CM » Ronaldo, definitiv în istorie! Radunovic, gol decisiv în Turcia + Drona unui copil a întârziat meciul Moldovei. Rezultatele și clasamentele

FOTO Cristiano Ronaldo, primele imagini în tricoul lui Manchester United după revenirea în Premier League