INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Cristiano Ronaldo, odihnit pentru meciul decisiv cu Porto din Liga Campionilor » Alvaro Morata, spectacol cu Lazio

Juventus sărbătorind golul marcat de Morata din penalty FOTO Imago

Articol de - Publicat duminica, 07 martie 2021 07:57 / Actualizat duminica, 07 martie 2021 09:18

Juventus a învins Lazio, scor 3-1, în runda #26 din Serie A, iar formația pregătită de Andrea Pirlo (41 de ani) se află la șapte puncte distanță de liderul Inter Milano. Cristiano Ronaldo a fost odihnit și a intrat în meci în minutul 69.

După ce a primit gol în minutul 14, Juventus a revenit senzațional în partida cu Lazio și a câștigat cu 3-1 duelul de pe Allianz Stadium, unde Alvaro Morata a făcut spectacol. Atacatul spaniol a marcat două goluri și a oferit și un assist la primul gol marcat de „Bătrâna Doamnă”.

Alvaro Morata, omul meciului în Juventus - Lazio

Scorul a fost deschis de formația lui Simone Inzaghi. Joaquin Correa l-a driblat pe Demiral și l-a învins cu un șut de la marginea careului pe Wojciech Szczesny. Cu 5 minute înainte de pauză, Alvaro Morata l-a găsit excelent pe Adrien Rabiot în careu, care a restabilit egalitatea cu un șut în vinclul colțului scurt. Același Morata a fost servit de Federico Chiesa, iar Juventus a preluat conducerea pe tabelă în minutul 57.

Alvaro Morata și-a câștigat titulatura de „omul meciului” în minutul 60. Atacantul „bianconerilor” și-a trecut „dubla” în cont și a stabilit scorul final al partidei, după ce a înscris din penalty-ul obținut de Aaron Ramsey.

Cristiano Ronaldo, odihnit pentru partida cu Porto din Liga Campionilor

Cristiano Ronaldo a fost odihnit de Andrea Pirlo, înainte de partida decisivă din returul Ligii Campionilor. În tur, pe Estadio do Dragao, Porto a profitat de două gafe uriașe în apărarea torinezilor și a învins Juventus, scor 2-1.

Cristiano Ronaldo a intrat pe teren în minutul 69 cu Lazio, chiar în locul lui Alvaro Morata, dar starul lusitan nu s-a făcut remarcat, iar tabela a rămas neschimbată. Radu Drăgușin s-a aflat și el pe bancă, dar nu a fost utilizat de antrenorul Andrea Pirlo. Internaționalul român a fost convocat de Adrian Mutu pentru turneul final al Campionatului European U21.

Alvaro Morata, înlocuit de Cristiano Ronaldo după ce a marcat două goluri și a oferit un assist FOTO Imago

Clasament Serie A:

VIDEO. Rezumatul partidei Juventus - Lazio 3-1

Ianis Hagi are Scoția la picioare după ultimul gol la Rangers: „Superb fotbalist! E mai bun ca tatăl lui”

Barcelona, victorie înainte de duelul cu PSG din Liga Campionilor » Marcator surpriză în trupa lui Ronald Koeman